Beton w łazience – pomysły i inspiracje

beton w łazience

„Ale przecież ta łazienka jest niewykończona!” – rzekłby jeszcze kilka lat temu niejeden znajomy oprowadzany przez gospodarza po nowym mieszkaniu, gdyby jego oczom ukazała się w pełnej krasie betonowa łazienka. Dziś podążając za oryginalnym designem z uwielbieniem dla minimalistycznych rozwiązań, Polacy coraz częściej wykańczając lub remontując swoje łazienki, decydują się na beton dekoracyjny.

Dlaczego? Beton szlifowany po odpowiednim zabezpieczeniu gwarantuje idealnie równą, trwałą powierzchnię, a przede wszystkim nie pochłania wody. Tego typu wykończenie zapewnia zatem solidność i pełną funkcjonalność, tak jak w przypadku tradycyjnych płytek. Beton ozdobny gwarantuje w dodatku szeroki wachlarz wariantów aranżacji wnętrza, od stylu minimalistycznego, poprzez dekoracyjny aż po elegancki. Każdy z łatwością znajdzie design odpowiadający jego potrzebom.

 

Płytki imitujące beton

Wszystkie osoby nie do końca przekonane, że łazienka betonowa to dobre rozwiązanie, a jednak zakochane w minimalistycznym stylu, powinny rozważyć wykorzystanie ceramicznych płytek przypominających wyglądem beton. Tradycyjny materiał w odcieniu szarości, wzbogacony o nierówności i nieregularne zabarwienie doskonale komponuje się z bielą wanny, umywalki i toalety oraz białą podłogą, a także metalicznymi elementami instalacji łazienkowej, takimi jak krany lub oprawa lustra. Dla kontrastu warto dodatkowo umieścić w naszej łazience jedną lub dwie ozdobne rośliny, koniecznie w białych donicach.

płytki betonowe w łazience

źródło: deko-rady.pl

 

Do bardziej złożonej kompozycji, możemy dodać jeszcze elementy drewniane, np. w postaci obudowy wanny i umywalki. Jeżeli płytki nie pokrywają całej powierzchni ścian, na odsłoniętym tynku dobrze sprawdzi się powieszony obraz, szczególnie w odcieniach szarości, nawiązujących do płytek. Inne barwy mogłyby doprowadzić do przesytu kolorystycznego, a nasza łazienka stałaby się zbyt pstrokata.

 

Płyty betonowe na ścianę i panele betonowe – czy to nie przesada?

Coraz większą liczbę zwolenników zyskuje, z pozoru bardziej ekstremalne rozwiązanie, w którym beton na ścianie uzupełniają płytki betonowe pokrywające podłogę. Wbrew pozorom taka kompozycja wcale nie jest monotonna, wręcz przeciwnie – wystarczy w internecie lub dostępnych katalogach poszukać ciekawych inspiracji. Beton polerowany, poza trwałością i barierą dla wilgoci, charakteryzuje się głębokim zróżnicowaniem w zakresie wariantów kolorystycznych i wzornictwa.

Wystarczy zatem, że poszukamy płyt o różnej charakterystyce i zabarwieniu, na przykład jaśniejszy odcień na podłogę i ciemniejszy na ścianę. Wówczas podłoga i ściany będą wystarczająco się od siebie odcinać kolorystycznie i cieszyć nasze oczy zdecydowanie bardziej niż tradycyjne kafelki, a wnętrze łazienki nabierze niepowtarzalnego charakteru. Warto jednak unikać barw zbyt jaskrawych, bowiem jako dość „krzykliwe” niezbyt dobrze oddają efekt, którego osiągnięciu służą dekoracyjne płyty betonowe.

 

Umywalka betonowa – najnowszy trend w designie łazienkowym

Nawet w ekskluzywnie wykańczanych wnętrzach łazienek tradycyjny marmur jest powoli wypierany przez płyty betonowe. Branża dekoracyjnych aranżacji łazienek otwiera się jednak jeszcze szerzej na nowe trendy. Jednym z nich jest wykorzystanie betonowych umywalek, które mogą pełnić ważną funkcję w niejednym rodzaju stylizacji. Zależnie od stopnia i rodzaju polerowania, jakiemu zostanie poddany materiał, umywalki mogą nawiązywać do stylu antycznego, nowoczesnego lub industrialnego w całkowicie betonowej łazience.

betonowa umywalka

źródło: florisa.pl

Każda poszukująca nieszablonowych rozwiązań osoba, przed którą stoi decyzja o wyborze wykończenia lub remoncie łazienki powinna rozważyć wykorzystanie nowatorskich betonowych elementów.