Biała łazienka – korzyści, funkcjonalność, porady i aranżacja

duże białe płytki łazienkowe

Łazienka biała przez wiele lat była w Polsce rozwiązaniem standardowym i bardzo popularnym. W czasach PRL ze względu na niedobór materiałów wykończeniowych, następnie z przyzwyczajenia, a jednocześnie za sprawą oczywistego kojarzenia bieli jako synonimu czystości i higieny. Tradycyjna biała łazienka w bloku z czasem została jednak wyparta przez pojawiające się kolejne wielobarwne trendy w aranżacji. Czy w najbliższym czasie białe łazienki czeka renesans? Sporo na to wskazuje.

 

Mała biała łazienka, czyli optyczne powiększenie pomieszczenia

Wielu Polaków, zwłaszcza zamieszkujących centra dużych miast żyje w mieszkaniach o dość małym metrażu, w których powierzchnia łazienki wynosi ledwie 4-5 m2. Aby czuć się w takie łazience komfortowo, warto skorzystać z ergonomicznych mebli i wyposażenia. Ale to nie wszystko – bowiem korzystając z bieli możemy dodatkowo rozświetlić i optycznie powiększyć wnętrze.

Jakie elementy się do tego przysłużą?

 • biała wanna i umywalka
 • białe płytki łazienkowe
 • bardzo jasne, ale komfortowe dla oczu oświetlenie
 • białe kafelki do łazienki
 • ściany pomalowane na biało lub w jasnych, pastelowych odcieniach

Tego typu rozwiązania są naprawdę skuteczne, a jednocześnie wcale nie muszą wyglądać monotonnie!

 

Biała łazienka – aranżacje, czyli jak uniknąć monotonii

Wystarczy odrobina kreatywności, aby zaplanować wystrój wnętrza, który udowodni jak bardzo urokliwa potrafi być biała łazienka. Inspiracje, które przedstawiamy poniżej stanowią zresztą świetne przykłady. Oto kilka propozycji:

 

biała łazienka

źródło: domzpomyslem.pl

 

łazienka biała

źródło: domzpomyslem.pl

 

biała łazienka z czarnymi elementami

źródło: cdn1.urzadzamy.smcloud.net

 

biała łazienka zdjęcia

źródło: regiodom.pl

Łazienka biała z drewnem

Jednym z przykładów ciekawej aranżacji jest kombinacja, w której białe płytki do łazienki łączą się z drewnianymi elementami wystroju.  Biała łazienka z drewnianą podłogą spełnia jednocześnie dwie funkcje. Po pierwsze dzięki wspomnianym na wstępie skojarzeniach bieli z czystością i higieną, pomieszczenie nabierze charakteru świeżości.

A jak jest rola drewna? Biała łazienka z drewnianą podłogą, na przykład ułożoną z doskonale zabezpieczonych przed wilgocią jasnych dębowych paneli, zwiększy nasze poczucie komfortu. Delikatnie „ociepli” wizerunek wnętrza, abyśmy zawsze pamiętali, że znajdujemy się w naszym ukochanym domu.

Jakie elementy wzbogacą tę aranżację?

 • lustro z w delikatnej drewnianej ramie
 • wiklinowe koszyki na przybory i kosmetyki
 • drewniany blat pod umywalką
 • wykonana z drewna szafka łazienkowa
biała łazienka z drewnianymi dodatkami

źródło: cdn3.udim.smcloud.net

Powyższe elementy wystroju ciekawie kontrastują z bielą i są szczególnie pożądane, gdy nasza łazienka mieści się za drzwiami w naturalnym kolorze drewna. Jednak szczególnie w przypadku małej łazienki nie możemy przesadzić z ich liczbą i dominującym charakterem w kompozycji, bowiem wówczas starania, aby wizualnie powiększyć nasze wnętrze pójdą niestety na marne.

 

Minimalistyczna i futurystyczna biała łazienka

Inną ciekawą inspirację stanowi futurystyczne wykończenie białej łazienki. Na wstępie rozprawmy się z pewnym mitem: Otóż białe płytki do łazienki wcale nie muszą być małe, aby wyglądać interesująco. Wręcz przeciwnie – jeżeli naszym celem jest optyczne odsunięcie ścian do zewnątrz, by wnętrze wydawało się większe doskonale sprawdzą się również płytki i kafelki dużych rozmiarów, a nawet płyty betonowe, oczywiście w białej lub jasnej, pastelowej barwie. To sprawdzony sposób, dzięki któremu do najbardziej urokliwych aranżacji, które optycznie powiększają pomieszczenie należy właśnie biała łazienka. Zdjęcia zamieszczone poniżej stanowią wystarczający dowód.

duże białe płytki łazienkowe

źródło: lazienkowy.pl

Jednak biel to nie jedyny element minimalistycznej futurystycznej łazienki. Co jeszcze powinno się w niej znaleźć?

 • duże lustra – to one pomagają rozświetlić pomieszczenie
 • jak najwięcej chromowanych elementów, takich jak baterie, krany i słuchawki prysznicowe – komponują się z bielą idealnie
 • Zielone rośliny w białych doniczkach, w małej łazience wystarczy jedna

 

W ten sposób nasza łazienka zyskuje metaliczny połysk oraz intensywną zieleń, które doskonale przełamują biel. 3 motywy kolorystyczne z dominującą bielą stanowią idealny układ.

Chociaż białe łazienki prawdopodobnie już nigdy nie odzyskają swojej dominującej pozycji w trendach aranżacyjnych, w wielu przypadkach, zwłaszcza w małych pomieszczeniach stanowią doskonałe rozwiązanie, które w dodatku przy odrobinie kreatywności wcale nie jest monotonne.