Co to jest syfon?

syfon brodzikowy

Syfon to układ rur odprowadzających montowanych pod umywalką, brodzikiem lub wanną. Odpowiada za odprowadzanie zużytej wody i zabezpiecza przez przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Użycie syfonu pozwala również maksymalnie zwiększyć szczelność instalacji oraz poprawić ich estetykę. Nawet, gdy nie jest to konieczne, warto zamontować syfon, ponieważ komfort korzystania z instalacji z syfonami jest o wiele większy. Jaki syfon wybrać?

 

Historia powstania syfonu

Pierwowzorów dzisiejszych syfonów możemy szukać już w starożytności. Jako pierwszy opisał je Heron z Aleksandrii. Syfon został opatentowany dopiero w 1825 roku we Francji przez Charlesa Plinth’a. Natomiast współczesna wersję zawdzięczamy Antoine Perpigna w 1837 roku. Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj zamknięcia wodnego w brodzikach, wannach i umywalkach.

 

Działanie syfonu

Zasada działania syfonu jest niezwykle prosta. Zużyta woda zostaje odprowadzona z umywalki do pionu kanalizacyjnego, jednak cześć wody zostaje zatrzymana w syfonie podumywalkowym. Pozwoli to na nieprzedostawanie się gazów ściekowych np. z miejskiej kanalizacji do łazienki. Może się zdarzyć, że w syfonie nie będzie dostatecznej ilości wody, co powoduje przedostanie się nieprzyjemny zapach z głównego kolektora kanalizacyjnego. Gdy instalacja nie jest używana przez dłuższy czas należy zalać syfon.

 

Rodzaje syfonów

Syfon umywalkowy – przy wyborze syfonu do umywalki należy kierować się materiałem wykonania oraz estetyką, jeżeli syfon będzie widoczny. Można go z łatwością dopasować do aranżacji łazienki. Należy pamiętać, że umywalki standardowe i nablatowe będą różnić się wysokością montażu syfonu.

syfon umywalkowy

źródło: syfony.pl

Syfon wannowy – ze względu na nisko ułożony odpływ w wannie, wysokość syfonu wannowego jest niewielka. Syfony lepszej jakości są wyposażone w filtr, na którym zatrzymywane są włosy i inne nieczystości. Jeżeli we wnętrzu syfonu znajduje się wystający element, to nieczystość mogą doprowadzić do jego zapchania, a zużyta woda nie będzie odpływać do kanalizacji.

syfon wannowy

źródło: sanitmax.pl

Syfon prysznicowy –  syfon brodzikowy należy dostosować do głębokości wybranego brodzika oraz układu instalacji kanalizacyjnej.  Syfony brodzikowe mają służyć nam wiele lat, dlatego najlepiej wybierać te lepszej jakości, ponieważ jego wymiana może stanowić duży wydatek. Syfon do kabiny prysznicowej musi być idealnie dobrany do otworu odpływowego, by woda nie przeciekała i nie niszczyła powierzchni znajdującej się pod spodem.

syfon prysznicowy

źródło: sanplast.pl

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru syfonu?

Syfony do brodzików, wanien, umywalek (np. syfon chromowany) muszą odznaczać się przede wszystkim dobrej jakości materiałem, ponieważ te gorszej jakości z czasem mogą tracić szczelność i powodować przecieki. Należy pamiętać, że niektórych elementów, zwłaszcza aluminiowych nie można czyścić środkami alkaicznymi. W przypadku syfonów wannowych ważną cechą jest możliwość czyszczenia od góry.

Syfon do brodzika czy umywalki również musi być łatwy w demontażu w celu wyczyszczenia, co będzie dla nas sporym ułatwieniem. Warto wybrać syfon z filtrem, który pozwala na zatrzymanie zanieczyszczeń i zabezpiecza przed zapchaniem kanalizacji.