Duża łazienka – jak ją urządzić?

duża łazienka

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich osób, które planują wykończenie lub gruntowny remont dużej łazienki o powierzchni przynajmniej 12 m2 – kierując się kilkoma wskazówkami mamy szansę stworzyć w domu coś więcej niż zwykłą łazienkę – w niczym nieustępujący profesjonalnemu salon kąpielowy.

Urządzenie małej łazienki jest bardzo trudne o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów. Duże łazienki znacznie poszerzają nasze pole manewru nie tylko pod względem wyboru elementów jej wystroju, ale również poprzez możliwość zainstalowania w pomieszczeniu większej liczby elementów wyposażenia, które zdecydowanie przyczyni się do naszego codziennego komfortu i wzrostu funkcjonalności. Zatem jak zaaranżować dużą łazienkę, aby w pełni wykorzystać drzemiący w pomieszczeniu potencjał?

 

Jak zaprojektować dużą łazienkę? 

Duża łazienka, która zasługuje na miano salonu kąpielowego to przede wszystkim łazienka z dużą wanną. Kąpiel stanie się wówczas jeszcze bardziej przyjemna i relaksująca, a w dodatku, jeśli mieszkanie należy do pary, istnieje możliwość wspólnych kąpieli. W salonie kąpielowym, kąpiel to nie tylko czynność higieniczna, staje się ona bowiem swego rodzaju przyjemnym rytuałem, długą chwilą relaksu, celebrowanym wydarzenie. Aby podkreślić wyjątkowy charakter pomieszczenia, warto zatem rozważyć umiejscowienie wanny w centralnym punkcie łazienki, o ile oczywiście dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią, by takie rozwiązanie miało sens i nie ograniczało użytkownikom swobody ruchu.

 

duża łazienka

źródło: fotobudowa.pl

 

Duża łazienka z wanną i prysznicem to marzenie wszystkich spośród nas, którzy gdy czas na to pozwala lubują się w urokach długiej wieczornej gorącej kąpieli, jednak gdy rano w pośpiechu szykują się do pracy preferują praktyczne rozwiązanie w postaci prysznica. Obecnie również ten element łazienki wcale nie musi być przyparty do ściany, ale podobnie jak w przypadku wanny, wyłącznie, gdy nie przyczyni się to negatywnie do ergonomii wnętrza.

Aranżacja dużej łazienki zawsze polega na połączeniu praktycznych rozwiązań z wystrojem podkreślającym tożsamość pomieszczenia jako wspaniałego salonu kąpielowego. Doskonałym tego przykładem jest obecność więcej niż jednej umywalki. Dzięki temu z łazienki może korzystać jednocześnie przynajmniej dwoje użytkowników, a dodatkowa umywalka świetne wpisze się przy okazji w charakter aranżacji. To, czy obie znajdą się obok siebie zależy już od inwencji projektanta oraz metrażu i naturalnego kształtu pomieszczenia.

 

Jak zaprojektować dużą łazienkę, by stała się jeszcze bardziej wyjątkowa?

Duża powierzchnia, to duże możliwości. Szczególnie z punktu widzenia kobiet, łazienka ma szansę stać się miejscem codziennej niespiesznej pielęgnacji. Która z pań nie marzy o tym, by w łazience umieścić elegancką toaletkę, mieć pod ręką wszystkie niezbędne kosmetyki i na wygodnym fotelu przed ogromnym lustrem od czasu do czasu poświęcić kilka godzin w trosce o własną urodę? Wcale nie musi to oznaczać wizyty w salonie kosmetycznym, ponieważ duża łazienka pozwala na stworzenie prywatnego w zaciszu własnego domu. A jeśli metraż pomieszczenia jest naprawdę duży, zmieści się w nim również sprzęt gimnastyczny, sofa, a nawet gazetownik lub półka na książki, które jednak należałoby wówczas chronić przed skutkami wilgoci. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a łazienka ma szansę stać się małym królestwem.

 

Duża łazienka z oknem

Rola okna w dużej łazience jest nieoceniona. Dzięki niemu promienie słoneczne będą rozświetlały pomieszczenie jeszcze bardziej podkreślając jego urokliwy i wyjątkowy charakter, a jednocześnie ułatwią przeprowadzenie codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Panowie mogą liczyć na golenie w komfortowych warunkach, paniom ułatwi to zaś codzienne dopracowywanie makijażu.

łazienka z oknem

źródło: cdn20.udim.smcloud.net

Obecność okna znacznie zwiększa również pole manewru przy wyborze aranżacji łazienki, która wówczas może być wzbogacona o obecność pięknych roślin lub świeżych kwiatów.

 

Duża łazienka na poddaszu

Poddasze również jest całkiem niezłą lokalizacją na umiejscowienie dużej łazienki. Przy projektowaniu i aranżacji nowego domu, często właśnie na poddaszu dysponujemy znaczną liczbą wolnych metrów kwadratowych. Wówczas w innej części domu może znaleźć się łazienka służąca do szybkich porannych czynności higienicznych, a na poddaszu duża łazienka ze skosem, przerobiona na profesjonalny salon kąpielowy, w którym oddawać się będziemy relaksującym czynnościom.

duża łazienka na poddaszu

źródło: cdn25.urzadzamy.smcloud.net

Chociaż praktyczne elementy wyposażenia domu, takie jak suszarka na pranie, czy deska do prasowania nie są w dużej łazience pełniącej funkcję salonu kąpielowe szczególnie mile widziane, często nie mamy wyjścia. Umiejscowienie łazienki na poddaszu, gdzie roi się od skosów i nieregularnych zakamarków pozwoli nam na sprytne ukrycie suszarki na pranie w niezbyt eksponowanym miejscu, dzięki czemu nasze łazienkowe królestwo nie straci za jej sprawą niczego ze swojego uroku i tożsamości.