Grzejniki łazienkowe, czyli jak tanio i skutecznie ogrzać łazienkę?

grzejnik łazienkowy drabinkowy

Dla większości z nas grzejnik w łazience już dawno przestał być wyłącznie źródłem ciepła, ponieważ zwykle jednocześnie pełni funkcję suszarki, a z racji swoich rozmiarów odgrywa również rolę dekoracyjną i jest ściśle dopasowany do aranżacji wnętrza. Z tego względu dostępne na rynku kaloryfery łazienkowe są niezwykle zróżnicowane, a oferta producentów staje się coraz bogatsza. W jaki sposób odpowiednio dobrać grzejnik łazienkowy, by skutecznie ogrzewał wilgotne pomieszczenie i doskonale spełniał pozostałe funkcje? Dziś omówimy zalety i wady poszczególnych rodzajów grzejników.

 

A może grzejnik łazienkowy elektryczny?

Ogrzewanie elektryczne wciąż nie należy do najpopularniejszych w polskich domach ze względu na wysoką w porównaniu do innych źródeł ciepła cenę energii. Łazienki coraz częściej stanowią wyjątek od tej reguły, bowiem są specyficznymi pomieszczeniami. Po pierwsze zależy nam na nieco wyższej temperaturze w pomieszczeniu, w którym bierzemy kąpiel. Po drugie łazienka na tle innych pomieszczeń cechuje się wysokim poziomem wilgoci i również z tego względu wyższym zapotrzebowaniem na ciepło.

grzejnik łazienkowy elektryczny

źródło: e-bhu.pl

Grzejniki łazienkowe elektryczne są więc popularnym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach ze względu na dodatkowe źródło ciepła. Grzejnik elektryczny łazienkowy z racji wspomnianych kosztów powinien cechować się dużą wydajnością. W tradycyjnych urządzeniach powietrze na skutek naturalnej konwekcji wydostaje się z niego od góry i nie rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie. Warto zatem rozważyć rozwiązanie takie jak grzejnik elektryczny łazienkowy z wymuszoną konwekcją, który rozwiązuje ten problem.

 

Grzejnik dekoracyjny do łazienki

Grzejniki dekoracyjne służą jako coś więcej niż źródło ciepła w pomieszczeniu. Ich rolą jest nie tylko doskonałe wpasowanie się w aranżację wnętrza, ale wręcz jej upiększenie. Grzejniki panelowe powoli  stają się przeszłością, bowiem producenci wprowadzają na rynek coraz bardziej nietypowe modele. Grzejniki ozdobne przybierają nietypowe kształty i barwy – w nowoczesnej łazience doskonale sprawdzą się na przykład minimalistyczne grzejniki zwieńczone lustrem.

Grzejnik łazienkowy dekoracyjny

źródło: grzejniki-lazienkowe.com.pl

Jako że kaloryfer do łazienki nie pełni jedynie funkcji grzewczej, ale również ozdobną, wybór jest ogromy. Grzejnik może łączyć ze sobą materiały takie jak stal i szło, albo może przyjmować fakturę drewna. Grzejniki łazienkowe chromowane idealnie będą współgrały z minimalistycznym pomieszczeniem, nadając mu charakter i oryginalny wygląd. Grzejnik łazienkowy drabinkowy również może stać się ozdobą, dzięki wyszukanej formie, wielkości i kolorystyki. Grzejniki łazienkowe drabinkowe mogą występować w modelu poziomym albo pionowym w zależności od dostępnego miejsca w łazience.

 

Funkcjonalność grzejników łazienkowych

Kaloryfer łazienkowy nie stanowi jednak tylko ozdoby naszej łazienki. Musi również posiadać wysoką funkcjonalność. Wybierając grzejnik dekoracyjny, należy również zwrócić uwagę na moc grzewczą, to jest najważniejszy aspekt, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę. Dobór grzejników do łazienki powinien opierać się na danych z projektu instalacji, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej dokumentacji, to warto skorzystać z rad fachowca. Grzejnik drabinkowy, grzejniki płytowe? Wybór w przypadku małej łazienki bywa trudny, warto zastanowić się nad małym, lecz bardzo wydajnym kaloryferem. W małej łazience sprawdzi się grzejnik drabinkowy, który spełni również funkcję suszarki do ręczników.

Dobór grzejników zależy więc od wielkości łazienki i jej aranżacji. Urządzając łazienkę warto zwrócić uwagę na cenę, stylistykę i moc grzewczą, jaką posiadają grzejniki łazienkowe. Ceny są bardzo zróżnicowane, jednak nie powinny być priorytetem w przypadku zakupu kaloryfera do łazienki.