Jak oszczędzać wodę, czyli inteligentne rozwiązania w łazience.

oszczędzanie wody

Polacy coraz większą wagę przykładają do oszczędzania. Dla wielu z nas wynika to nie tylko z konieczności, ale również wzrostu świadomości ekonomicznej. Nie chodzi jedynie o bezpośrednie gromadzenie środków finansowych, oszczędzać możemy na wiele sposobów, w tym poprzez oszczędzanie wody w domu, gdzie wciąż pozostają spore rezerwy.

Miejscem, w którym poza kuchnią większość z nas zużywa najwięcej wody jest łazienka. A przecież istnieje wiele sposobów na ograniczenie zużycia, bez najmniejszego wpływu na nasz codzienny komfort. Zatem w jaki sposób można ograniczyć zużycie wody?

 

Oszczędzaj wodę dzięki dobrym praktykom

Nawet najprostsze sposoby na oszczędzanie wody, związane z koniecznością wprowadzenia do codziennego życia kilku zwyczajów, przyniosą niespodziewanie duże rezultaty. Warto sobie uświadomić, że dokładność naszej higieny osobistej, nie wymaga tak dużego zużycia wody, jak mogłoby się wydawać.

Codzienne prozaiczne czynności, takie jak golenie, czy mycie zębów nie wymagają przecież, by kran przez cały czas pozostawał odkręcony, a woda lała się z niego wartkim strumieniem. Nawet myjąc ręce zużywamy często kilkukrotnie więcej wody, niż jest to konieczne, bo przecież do ich namydlenia wystarczy mały strumień, który następnie zwiększamy dopiero podczas spłukiwania mydła, a zakręcamy, gdy tylko zakończymy tę czynność. Woda lejąca się z kranu w żaden sposób nie pomoże nam przecież w wysuszeniu dłoni.

oszczędzanie wody w domu

Źródło: bi.gazeta.pl

Gdy przemnożymy sobie w wyobraźni ilość codziennych czynności higienicznych przy umywalce, przez liczbę domowników, wynik z pewnością daje do myślenia. W ciągu miesiąca dobre praktyki przyniosą oszczędność wody wynoszącą nawet kilkaset litrów! Całkiem sporo, prawda?

 

Prysznic czy kąpiel? Jak oszczędzać wodę efektywniej?

O wyższości szybkiego orzeźwiającego prysznica nad długą gorącą kąpielą lub też odwrotnie można dyskutować w nieskończoność. Jednak biorąc pod uwagę czynnik ekonomiczny, oszczędzanie wody dzięki prysznicowi jest, jak pokazują wszelkie statystyki zdecydowanie bardziej efektywne. Czy oznacza to, że zwolennik oszczędności wrażliwy na punkcie ekologii powinien zupełnie zrezygnować z kąpieli w wannie? Biorąc pod uwagę relaksacyjną i odprężającą rolę kąpieli trudno kogokolwiek namawiać do tak radykalnych postanowień.

wanna a prysznic zużycie

Źródło: programedukacjimorskiej.pl

Natomiast warto zastanowić się, jak dużej ilości wody rzeczywiście potrzebujemy, aby kąpiel przyniosła oczekiwane efekty, a także jak często i jak długo, dolewając kolejne porcje ciepłej wody musimy przebywać w wannie. Może jest to dobry pomysł jedynie na weekendowe spokojne wieczory, podczas gdy w dni powszednie, gdy spieszymy się do pracy i brakuje nam czasu na wiele ważnych czynności wystarczy szybki (i oszczędny pod względem zużycia wody) prysznic?

 

Inteligentne rozwiązania łazienkowe, czyli skuteczne sposoby oszczędzania wody

Wszystkim osobom, szukającym dodatkowych sposobów, jak można oszczędzać wodę warto polecić kilka sprytnych rozwiązań do zastosowania w łazienkach. Jedynym z nich jest perlator, czyli sitko o drobnych okach, zamocowane na końcu wlewki. Zależnie od zastosowanej technologii ten sprytny drobiazg ogranicza ilość płynącej z kranu lub słuchawki prysznicowej wody od 15 do nawet 50%. Jest to możliwe ze względu na to, że strumień wody przepływający przez perlator zawiera wiele drobnych pęcherzyków powietrza. W efekcie oszczędzamy zużycie wody, bez najmniejszego wpływu na jakość i skuteczność mycia.

oszczędzanie wody perlator

Źródło: energysmart.se

Inne skuteczne sposoby oszczędzania wody w łazience to baterie wyposażone w przycisk „eko” lub wodoszczelną głowicę. Sprawdzą się one w sytuacjach, gdy użytkownikowi nie zależy na szybkim napełnieniu wanny, lub wartkim strumieniu wody w umywalce. Przycisk i głowica, która przy manipulowaniu uchwytem baterii powoduje opór sygnalizujący, że zmieniamy tryb użytkowania na standardowy powodują redukcję strumienia wody, dzięki czemu zamiast około 15 litrów wody na minutę, zużywamy jedynie 8.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem służącym oszczędności wody jest zainstalowanie reduktora ciśnienia. Gdy jest ono zbyt wysokie, wydajność naszej sieci zdecydowanie spada, a w dodatku elementy instalacji są narażone na szybsze uszkodzenia i wystąpienie przecieków pod wpływem nadmiernego ciśnienia. Reduktor zamontowany powyżej licznika zużycia skutecznie zoptymalizuje naszą sieć i zapewni jej dłuższe działanie.

 bateria termostatyczna

Źródło: batard.pl

Każda osoba zainteresowana metodami, jak oszczędzać wodę w domu powinna rozważyć również zamontowanie w łazience baterii termostatycznej. Bardzo często niepotrzebne straty w zużyciu generujemy długotrwale manipulując uchwytem w celu wybrania optymalnej temperatury. Bateria termostatyczna skutecznie ograniczy tę konieczność, gdyż wybór odbywa się tam na skali. Wystarczy zapamiętać preferowane rozwiązanie.

Oszczędzanie wody, często bagatelizowane w ujęciu rocznym przynosi oszczędności liczone w setkach, a nawet tysiącach złotych. Racjonalne gospodarowanie wodą, przeznaczoną do codziennej higieny nie kosztuje nas nic, a instalacja wszystkich wymienionych w artykule urządzeń zwróci się szybciej niż w ciągu jednego roku. To ostateczny dowód potwierdzający, że warto oszczędzać wodę, nie tylko z przyczyn ekologicznych.