Jak wyczyścić syfon brodzikowy?

syfon brodzikowy

Zatkany syfon brodzikowy to problem, który prędzej czy później spotka prawdopodobnie każdego właściciela tradycyjnej kabiny prysznicowej, jeśli zapomni o regularnej konserwacji syfonu przy pomocy odpowiednich detergentów. Niestety taka sytuacja przytrafia się nawet największym pedantom szczególnie dbającym o czystość swojego mieszkania i łazienki. Dziś pragmatycznie przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na regularne czyszczenie syfonu, a także instrukcję postępowania na wypadek jego całkowitego zatkania.

Syfon brodzikowy czyszczony od góry, czyli rutynowa czynność

Regularne czyszczenie syfonu brodzika to najlepsza recepta, by zapobiec jego ewentualnemu zapchaniu w przyszłości, które wymagać będzie bardziej zaawansowanej pracy. Na szczęście z tym zadaniem z łatwością poradzi sobie każda osoba, nawet jeśli nie posiada szczegółowej wiedzy z zakresu hydrauliki. Wizyta specjalisty w większości przypadków nie będzie zatem konieczna, by w pełni cieszyć się z prawidłowo działającego odpływu.

Zacznijmy zatem od podstaw. Jak rozebrać syfon brodzika? Pierwsza czynność to zdjęcie pokrywy odpływu pod którą najprawdopodobniej znajdziemy pewne zanieczyszczenia w postaci włosów lub resztek materiału pochodzącego z odzieży. Warto oczywiście skorzystać z gumowych rękawic usuwając ten brud. Kolejne zanieczyszczenia gromadzić się mogą pod wkładką syfonu, którą wystarczy wyjąć. Następnie należy delikatnie oczyścić zestaw odpływowy ze wszystkich zalegających tam pozostałości. Syfon do brodzika czyszczony od góry jest więc bardzo wygodnym rozwiązaniem.

czyszczenie syfonu brodzikowego

źródło: instato.pl

A jak czyścić syfon klik klak? Tutaj sprawa jest równie prosta, ponieważ korek bardzo łatwo zdjąć przy pomocy dłoni. W ten sposób uzyskujemy dostęp do odpływu. Niezależnie od rodzaju syfonu, aby zapobiec jego zapchaniu warto od czasu do czasu zastosować substancję typu kret w granulkach lub w żelu. Należy jednak pamiętać o wyborze produktu dopasowanego do naszego syfonu i rur, a korzystając z niego zastosować się ściśle do zaleceń podanych przez producenta na opakowaniu, gdyż są to substancje silnie żrące i szkodliwe.

Zatkany syfon w brodziku – jak rozwiązać problem?

Jeżeli jednak w naszym syfonie zbierze się zbyt wiele zanieczyszczeń dochodzi do jego zapchania. Jak czyścić syfon brodzika w takim przypadku? Zatkany syfon brodzika stanowi nieco trudniejsze wyzwanie. Jeżeli w jego udrożnieniu nie pomogą wymienione wcześniej czynności łącznie z zastosowaniem, odpływ należy spróbować wyczyścić przy pomocy średnio elastycznego cienkiego drucika manewrując nim wewnątrz odpływu. Jeżeli i ten sposób nie pomoże, koniecznością może okazać się przeczyszczenie podejścia kanalizacyjnego.

Aby zapobiec takiemu problemowi warto pomyśleć o innym rozwiązaniu, jakim jest syfon samoczyszczący do brodzika. W klasycznym syfonie rurowym woda przepływa w taki sposób, że ma on zdolność do samooczyszczania. Jak działa na syfon brodzikowy jego zbyt rzadka konserwacja doskonale wie każdy, kto choć raz spotkał się z problemem zapchanego odpływu w brodziku prysznicowym. Z tego względu warto stosować się do umieszczonych powyżej wskazówek.