Jak zamontować odpływ liniowy? Poznaj 5 kroków skutecznego montażu!

Zrezygnowałeś z konwencjonalnej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz strefy kąpieli ze słuchawką na ścianie i odpływem liniowym w podłodze? Mamy nadzieję, że wykonanie instalacji przewidziałeś jeszcze na etapie projektu łazienki. Jeśli nie, czeka cię sporo pracy.

 

Po co mi właściwie odpływ liniowy w łazience?

Zakładamy, że jeśli trafiłeś na ten artykuł, to wiesz z czym się mierzysz, dlatego tylko pokrótce wymienimy najważniejsze plusy i minusy takiego rozwiązania.

 

Zalety odpływu liniowego

Odpływ liniowy to nie tylko kwestia poczucia estetycznego w nowoczesnych wnętrzach, ale przede wszystkim ponadprzeciętny komfort użytkowania. Brak brodzika to znacznie ułatwienie m.in. dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także najmłodszych domowników, dla których codzienne korzystanie z tradycyjnej kabiny z wysokim brodzikiem staje się prawdziwym wyzwaniem.

Co jednak najważniejsze – odpływ liniowy pozwala na lepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni (odpływ liniowy optycznie powiększa łazienkę), a przy tym ułatwia utrzymanie wnętrza w nieskazitelnej czystości.

 

Wady odpływu liniowego

Jeśli można mówić o jakichkolwiek wadach odpływu liniowego, to będą nim podwyższone koszty wdrożenia oraz wymagająca instalacja. Ze względu na nietypowe rozwiązania techniczne, strefę kąpieli z odpływem należy planować na jak najwcześniejszym etapie projektu łazienki. Poza tym – brak brodzika wymaga przygotowania kompleksowej hydroizolacji nie tylko ścian sąsiadujących, ale i samej posadzki. Z tych względów odpływ to rozwiązanie, o którym powinieneś myśleć jeszcze przed wprowadzeniem się do domu czy mieszkania lub na etapie generalnego remontu.

 

Montaż odpływu liniowego w kilku krokach

 

  1. Upewnij się, że masz warunki do montażu odwodnienia liniowego

Upewnij się, że nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do montażu odwonienia liniowego w twoim domu lub mieszkaniu. Pamiętaj – w zależności od wybranego producenta, zabudowa zajmie od 70 do 80 mm wysokości.

Wiele zależy też od samej charakterystyki konstrukcji stropowej, więc jeśli zabierasz się za to pierwszy raz, warto skonsultować swój projekt z doświadczonym specjalistą, np. glazurnikiem.

ravak.pl

 

  1. Wybierz gotowy zestaw montażowy i przygotuj elementy do zabudowy

Teraz czas na gotowy zestaw montażowy – jego wybór powinien być wypadkową kilku kryteriów, w tym m.in. charakterystyki łazienki, maksymalnej przepustowości (zwróć uwagę na przepływ wybranej słuchawki prysznicowej), sposobu montażu oraz jakości wykonania. Mimo że najtańsze zestawy odpływów do natrysków zaczynają się na poziomie 150-160 zł, my sugerujemy wybór czegoś z wyższej półki. Dobrej klasy zestaw to koszt 800-900 zł, ale w zamian masz pewność, że odpływ nie będzie wymagał wymiany po kilku latach eksploatacji. Poza tym pamiętaj, że im niższa kaseta z syfonem, tym łatwiej zmieścisz ją w podłodze, co ma szczególne znaczenie m.in. w przypadku stropów gęstożebrowych.

Teraz czas na przygotowanie odpływu kanalizacyjnego pod kątem minimum 2-2,5% i w końcu samą instalację kasety. Pamiętaj, że ruszt powinien być osadzony na takiej wysokości, aby kratka odprowadzająca wodę była 1 mm poniżej poziomu płytek podłogowych. Zanim zakończysz ten etap prac, skorzystaj z poziomicy i upewnij się, że kaseta jest poprawnie osadzona.

 

  1. Przygotuj wylewkę z uwzględnieniem wskazówek producenta

W zależności od budowy kasety przygotuj wylewkę uwzględniającą naturalny spadek wody – absolutnym minimum będzie 2-3%, ale szczegółowe zalecenia znajdziesz w instrukcji dołączonej do gotowego zestawu. Jeśli jastrych będzie poprawnie wykonany, nie martw się o ewentualne obciążenia.

źródło: fachowyinstalator.pl

 

  1. Zajmij się izolacją podłoża (hydroizolacja)

Ostatni etap prac przypada na hydroizolację. Kup dobrej klasy folię w płynie, którą będziesz mógł rozprowadzać pędzlem lub wałkiem – zachowaj 1-2-godzinne odstępy czasu między kolejnymi warstwami i upewnij się, że gotowa powłoka hydroizolacyjna ma przekrój od 3 do 4 mm.

Nie zapomnij także o wklejeniu kołnierza dołączonego do zestawu z kasetą odwadniającą – kołnierz gwarantuje odpowiednią stabilizację całej izolacji i zapobiega przeciekaniu wody w różnych warunkach temperaturowych.

 

  1. Wybierz płytki i fugę

Im niższa nasiąkliwość płytek łazienkowych przy odpływie liniowym, tym lepiej dla ciebie. Jeśli nie chcesz zabierać się za remont instalacji za kilka lat, zdecyduj się na produkty wyższej klasy, które charakteryzują się nasiąkliwością nie wyższą niż 4-5%.

 

Warto wiedzieć: Dobrej klasy płytki do zaaranżowanej strefy kąpieli z odpływem liniowym to te o klasie ścieralności na poziomie III lub IV oraz matowej, antypoślizgowej powierzchni.

Jeśli fuga to tylko epoksydowa. Zwykłe, cementowe fugi nie gwarantują satysfakcjonującej odporności na długotrwałą ekspozycję na wilgoć, ścieranie i wysokie temperatury.

 


Łatwe w montażu odpływy liniowe znajdziesz w naszej ofercie.

Odpływ łazienkowy slim plenum Kratka ściekowa prosta plenum Odpływ prysznicowy premium Odpływ łazienkowy kątowy plenum Odwodnienie kątowe standard

Skorzystaj z formularza kontaktowego, a nasz pracownik skontaktuje się z Tobą i pomoże Ci wybrać najlepsze odwodnienie liniowe do Twojego prysznica.

 

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe