Kabina prysznicowa – szklana czy plastikowa? Sprawdź najlepsze rozwiązanie!

kabina prysznicowa

Kabiny prysznicowe coraz częściej zastępują wanny, gdyż pomagają zaoszczędzić czas oraz pieniądze na rachunkach za wodę. Są też świetnym rozwiązaniem dla małych powierzchni łazienkowych. Gdy już zdecydujemy się na zamontowanie prysznica w naszej łazience, warto zastanowić się nad zastosowaniem różnych rozwiązań dostępnych na rynku. Jednym z aspektów do przemyślenia jest materiał, z jakiego wykonane będą ścianki i drzwi kabiny. Który wybrać – plastikowy czy szklany?

Szklana kabina prysznicowa

Do wykonania szklanego prysznica stosuje się tylko i wyłącznie szkło hartowane o grubości 4-8 mm (kabiny profilowe) lub 6-12mm (kabiny prysznicowe bez profili). Szkło hartowane ma zdecydowanie większą wytrzymałość na zginanie oraz odporność na nagłe zmiany temperatury. W związku z tym zastosowanie szklanych drzwi i ścian kabiny prysznicowej jest bezpiecznym rozwiązaniem. Jakie są dodatkowe zalety? Szkło jest wyśmienitym izolatorem ciepła, dzięki czemu, podczas kąpieli, temperatura panująca w kabinie prysznicowej jest optymalna dla naszego ciała.

Łatwość czyszczenia szyby prysznicowej jest również istotna, w związku z tym wielu producentów ma w swojej ofercie szklane kabiny ze specjalną powłoką antyosadową. Wygładza ona powierzchnię szkła, dzięki czemu woda spływa strumieniami, zbierając przy okazji zanieczyszczenia. Po kąpieli wystarczy opłukać ścianki i drzwi kabiny oraz przetrzeć je szmatką, co ułatwia utrzymanie kabiny w czystości. Niestety, za nałożenie powłoki ochronnej czasem trzeba dopłacić nawet kilkaset złotych, jednak znacząco ułatwia ona późniejszą pielęgnację kabiny.

szklana kabina prysznicowa

źródło: mojeszklo.pl

Szklane kabiny prysznicowe można stosować z brodzikiem, bez brodzika, a także w kabinach typu walk-in (szklana szyba kabiny prysznicowej bez drzwi). Można również skorzystać z niestandardowych rozwiązań i zamówić szklaną kabinę prysznicową na wymiar. Szeroki wybór zastosowań wpływa na atrakcyjność wykorzystania szkła hartowanego w łazience. Aktualnie stosuje się gładkie szyby, przeźroczyste, matowe, kolorowe czy z wytłoczonymi wzorami, a nawet z nadrukiem. Należy zaznaczyć, że prysznic szklany może być nawet dwukrotnie droższy od plastikowej kabiny prysznicowej.

Plastikowa kabina prysznicowa

Do wykonania ścianek i drzwi takiej kabiny stosuje się materiał zwany polistyrenem. Główną zaletą zastosowania takiej kabiny prysznicowej jest przede wszystkim jej cena – już za kilkaset złotych możemy kupić odpowiedni sanitariat do naszej łazienki, dzięki czemu obniżamy koszty remontu. Dodatkowo, dzięki powszechności stosowania plastikowych kabin prysznicowych, na rynku mamy ogromny wybór modeli. Możemy wybrać i dopasować od ręki kabinę pasującą do stworzonego przez nas wnętrza.

Wielu producentów oferuje łatwą w montażu, plastikową kabinę prysznicową z brodzikiem. Wystarczy zamontować kabinę, podpiąć do odpływu i już możemy z niej korzystać. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które odświeżają wnętrze, a nie planują generalnego remontu łazienki. Dzięki temu wstawiamy plastikową kabinę prysznicową jak mebel, co wpływa na skrócenie czasu montażu.

plastikowa kabina prysznicowa

źródło: ravak.pl

Ważne są również drzwi plastikowej kabiny prysznicowej. Mamy do wyboru rozsuwane bądź przesuwane, które zamontowane są na prowadnicach. Należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, gdyż ten element, w miarę użytkowania, może ulegać uszkodzeniu, przez co drzwi prysznicowe mogą się z oporem przesuwać. Jednak plastikowe ścianki i drzwi kabiny prysznicowej są zdecydowanie bardziej podatne na zbieranie osadu wapiennego i innych zabrudzeń. W związku z tym czyszczenie plastikowej kabiny prysznicowej może być bardziej czasochłonne od czyszczenia szklanych ścianek i drzwi kabiny.

Które rozwiązanie wybrać?

Wszystko zależy od naszego budżetu, wielkości naszej łazienki oraz projektu. Coraz większą popularnością na rynku polskim cieszą się szklane kabiny prysznicowe, choć mają one wyższą cenę od plastikowych odpowiedników. Jednak dzięki zastosowaniu szklanych ścian i drzwi kabiny prysznicowej, możemy wnętrzu naszej łazienki nadać nowoczesny wygląd. Plastikowe kabiny prysznicowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy szybki i niskobudżetowy remont łazienki.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, a liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Należy wziąć pod uwagę różne czynniki – trwałość materiału, jakość jego wykonania, łatwość czyszczenia czy chociażby cenę. W zależności od potrzeb, zarówno plastikowe, jak i szklane drzwi i ścianki prysznicowe, mają swoje zalety.