Łazienka art deco – cechy stylu

Styl art deco między innymi w architekturze został rozpowszechniony w okresie międzywojennym. Wówczas chaos przestrzenny został zastąpiony przez użytkowe wnętrza, z pięknymi meblami o płynnych liniach. Obecnie styl art deco na nowo opanował również niektóre łazienki, łącząc eleganckie kształty z nowoczesnym wzornictwem.

 

Styl art deco – co to jest?

Łazienka w stylu art deco podporządkowana jest geometrycznym kształtom, eleganckim zdobieniom, a także wysokiej funkcjonalności. Jeżeli chcielibyśmy dokładnie odtworzyć styl art deco to niestety aranżacja łazienki pochłonęłaby dość duży budżet. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie mebli i przedmiotów stylizowanych. Znajdziemy je przede wszystkim na targach antyków. Właśnie w tych miejscach można wypatrzyć przedmioty do łazienki takie jak lampa art deco, lustro z krawędziami imitującymi diament, czy wysokie wazony.

 

Kolory i materiały

Łazienka art deco charakteryzuje się stonowana kolorystyką, idealnie sprawdzi się biel, odcienie szarości, beż, brąz lub czerń. Nowoczesny rys w łazience dodadzą akcenty w intensywnych kolorach takich jak pomarańcz czy głęboki fiolet, jednak wtedy ściany i meble muszą być w bardziej stonowanych kolorach.

lazienka art deco

źródło: chceszmieszkac.pl

Nie może oczywiście zabraknąć eleganckich i drogich materiałów, takich jak drewno egzotyczne, czy marmur. Dużego wyczucia wymaga natomiast umiejętne połączenie bieli i czerni w całej łazience, efekt może być zdumiewający. Użycie tych kolorów będzie przywodziło na myśl stare fotografie. Bardzo pożądane są wszelkie mozaiki podłogowe, składające się z białych i czarnych rombów.

 

Wnętrza art deco

Łazienka w stylu art deco rzadko występuje w swojej pierwotnej formie. Obecnie możemy urządzić wnętrze z przepychem lub minimalistycznie. Niezależnie od naszego gustu w tym względzie, bardzo ważną rolę grają rośliny o dużych, rozłożystych liściach, a także luksusowe tkaniny, takie jak aksamit, kaszmir, jedwab, także skóra.

łazienka w stylu art deco

źródło: lazienkowy.pl

Ponadczasowy art deco – styl ten idealnie wpisuje się w duże wnętrza, jednak mało kto może cieszyć się pokaźnym metrażem w łazience, dlatego warto chociażby postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą małą łazienkę oraz bardziej ozdobne dodatki. Dobrym rozwiązaniem jest również tapeta art deco o fakturze przypominającej naturalne materiały, takie jak bambus, len, czy jedwab.

 

Art deco – meble i dodatki

Meble w stylu art deco posiadają opływowe kształty i zaokrąglone brzegi, dzięki czemu wyglądają niezwykle nowocześnie. Posiadają geometryczne wzory na drogim i eleganckim drewnie, często polerowane na wysoki połysk. Można również zauważyć wyraziste rysy słojów na szafkach. Meble art deco posiadają metalowe i chromowane detale, które muszą podkreślać charakter łazienki art deco.

łazienka meble art deco

źródło: art4u.com.pl

Oprócz szafek uwagę musi zwracać umywalka i wanna, które najczęściej utrzymują nowoczesny kształt prostokątów z zaokrąglonymi brzegami. Pożądana jest również żeliwna wanna na nóżkach, najlepiej bogato zdobionych. Należy zadbać o każdy szczegół: klamki do drzwi, zdobione uchwyty, żyrandole, wazony i inne dodatki, kupione najlepiej na targu staroci.

Łazienka art deco musi być funkcjonalna, ale również powinna cieszyć oczy, dlatego wyrafinowane zdobienia dopełniają całości, podkreślając elegancję wnętrza.