Łazienka dla dzieci – Twoja latorośl pokocha kąpiel!

Łazienka to dla dzieci przestrzeń, w której oprócz funkcjonalności i bezpieczeństwa, potrzebna jest odrobina zabawy. W końcu nauka higieny jest łatwiejsza w ciekawie urządzonej łazience, gdzie dzieci będą czuły się swobodnie. Powinna przyciągać uwagę pięknymi kolorami oraz praktycznym wyposażeniem, dostosowanym do wieku naszych podopiecznych. Jak więc urządzić łazienkę, by dzieci pokochały kąpiel?

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Jeżeli z toalety korzysta małe dziecko, to w pierwszej kolejności należy zadbać, by samodzielna wyprawa nie oznaczała ryzyka i nie kojarzyła się z niemiłym doświadczeniem. Głównym niebezpieczeństwem są środki czystości, które czasami z braku miejsca w małej łazience stoją na wierzchu, na wyciągnięcie ręki malucha. Należy zadbać o to by były odpowiednio wysoko schowane lub w miejscu niedostępnym dla dziecka, ponieważ zawsze istnieje zagrożenie, że może wylać na siebie zawartość lub co gorsza połknąć płyn. Dobrym i sugestywnym pomysłem jest odpowiednie oznaczenie miejsca, gdzie znajdują się niebezpieczne środki czystości specjalnymi naklejkami, na których będą znajdować się symbole rozumiane przez dziecko (np. flaga piratów). Żeby nasze dziecko było w pełni bezpieczne podczas korzystania z toalety, należy zadbać o to, by nic na niego nie spadło. W tym przypadku bardzo przydatne są blokady szafek i szuflad.

jak zabezpieczyć środki czystości przed dzieckiem

Źródło: mamadu.pl

 

Funkcjonalność łazienki

Bezpieczeństwo musi iść w parze z wygodą. Warto zapewnić dziecku odpowiedni dostęp do wszystkich elementów łazienki, które powinny być dopasowane pod kątem rozmiaru. Szczególnie kompakt WC dla dzieci powinien mieć określone wymiary, by małe dziecko czuło się bezpiecznie i chętnie korzystało ze specjalnego WC dla dzieci, a nie nocnika. Sedes dla dzieci powinien być wyposażony w nakładkę zmniejszającą otwór, najlepiej z uchwytami po bokach, by zapobiec utraty równowagi.

kompakt wc dla dzieci

Źródło: skapiec.pl

 

W przypadku umywalki warto oprócz estetyki zadbać o wygodę naszej pociechy oraz odpowiednią wysokość. Umywalka dla dzieci powinna być przede wszystkim stabilna, by można było bezpiecznie oprzeć się na niej. Warto wybierać te szafkowe, ponieważ umywalki dla dzieci w postaci wiszącej mogą okazać się mało stabilne.

 

Łazienka jak z bajki

Jeżeli mamy już pewność, że naszemu dziecku nic nie grozi w łazience, warto zadbać o jej estetykę i wystrój. Ładne kolory i bajkowe wzory z pewnością umilą naszym pociechom dbanie o higieniczne rytuały. Jednak aranżacja łazienki musi być na tyle uniwersalna by pomieszczenie mogło rosnąć wraz z dzieckiem. Ryzykownym rozwiązaniem będzie na pewno urządzenie łazienki w klimacie ulubionej kreskówki lub postaci z bajki. Preferencje dzieci w tej kwestii dość dynamicznie się zmieniają, a przecież nie chcemy odnawiać łazienki co pół roku. Warto wiec postawić na kolorystyczny minimalizm. Dominująca barwa wnętrza powinna być w tym przypadku uniwersalna i stonowana. Jak więc zaaranżować łazienkę dla dzieci, by zachęcała do dbania o higienę?

 

Kolorowe akcesoria łazienkowe

Akcesoria łazienkowe dla dzieci to kolejna istotna kwestia, która wpływa na zadowolenie naszego malucha. Jeżeli będą kolorowe i przyjazne dla dziecka, to z pewnością chętnie zostaną użytkowane. Toalety przystosowane do dzieci powinny mieścić przybory, najlepiej w nisko wiszącej szafce bez drzwiczek, by uniknąć przytrzaśnięcia sobie ręki. Dobrym rozwiązaniem będzie również umiejscowienie w łazience małych kontenerków na kółkach, które mogą jeździć po całej łazience. Akcesoria łazienkowe możemy w razie potrzeby wymienić, by łazienka mogła „rosnąć” wraz z dzieckiem. Wesoły klimat i charakter zabawy dodadzą kolorowe zasłony prysznicowe, dywaniki antypoślizgowe z przyjaznym motywem, kubek i szczoteczka do zębów z ulubionym bohaterem bajki i wszystkie inne akcesoria niezbędne w dziecięcej łazience.

akcesoria do łazienki dla dzieci

Źródło: static.e-lazienki.pl

Należy przy tym pamiętać, że nasz maluch powinien skupić się nie tylko na wystroju, ale także wykonywanych czynnościach. Łazienka powinna być na tyle przemyślana, by nic nie rozpraszało dziecka. Warto również zadbać o pamiątki przywiezione z wakacji, które będą miło kojarzyć się naszym pociechom – na półkach można ustawić skarby, takie jak muszelki czy modele statków.