Łazienka dla niepełnosprawnych – łazienka bez barier

Funkcjonalna, wygodna i przede wszystkim bezpieczna łazienka dla niepełnosprawnych to nie lada wyzwanie. Projektując takie pomieszczenie, musimy mieć na uwadze mnóstwo czynników, takich jak odpowiednia wielkość manewrowa, odległość między poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki czy właściwe materiały. Jak sprawić, aby codzienne dbanie o higienę było dla osoby z niepełnosprawnością jak najbardziej komfortowe?

Wygodna przestrzeń dla niepełnosprawnych

Pierwszym etapem projektowania łazienki dla niepełnosprawnych jest określenie, w jakim stopniu dana osoba nie jest samodzielna. Stopnie niepełnosprawności są bowiem bardzo zróżnicowane, a ograniczenia ruchowe są główną przeszkodą w swobodnym korzystaniu z toalety, prysznica czy wanny.

Choć o pewne aspekty zapewniające bezpieczeństwo i komfort możemy zadbać bez względu na stopień niepełnosprawności naszych domowników, największe zmiany w łazience musimy wprowadzić w przypadku korzystania z niej przez osobę na wózku inwalidzkim. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią przestrzeń manewrową dla wózka, która wynosi co najmniej 150×150 cm. Nie bez znaczenia jest również konieczność demontażu wszelkich progów oraz zadbania o antypoślizgową posadzkę. Nie zapominajmy także o drzwiach – ich minimalna szerokość powinna wynosić 90 cm. Dobrym pomysłem będą drzwi przesuwane, o wiele wygodniejsze w użyciu.

Toaleta

Toaleta dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim może być wygodna i bezpieczna – wystarczy tylko zadbać o kilka niezbędnych elementów. Pierwszym z nich jest wysokość siedziska. Najlepiej, aby muszla klozetowa lub bidet znajdowały się na tej samej wysokości, co siedzisko wózka – ok.48-50 cm nad podłogą. W tym celu możemy skorzystać ze specjalnych nakładek na deskę lub zamontować je na cokole. Niemniej ważne są uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych – dwie poręcze, w tym jedna uchylna po stronie transferowej, posłużą do asekuracji i zapewnią wysoki poziom komfortu.

WC dla niepełnosprawnych powinno również posiadać spłuczkę z boku sedesu. Dzięki temu unikną oni niewygodnego skręcania tułowia, aby spuścić wodę. Dużym udogodnieniem będzie także możliwość przesunięcia wózka na bok, choć jest to uzależnione od wielkości pomieszczenia.

łazienka dla niepełnosprawnych

źródło: lazienkowe.wordpress.com

Umywalka

Mając na względzie komfort osób starszych o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz inwalidów, musimy zadbać o odpowiednią umywalkę. Ten podstawowy, ale drobny element bardzo często jest przez nas pomijany. Tymczasem niewłaściwie dobrana bateria potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne korzystanie z łazienki.

Minimalna przestrzeń manewrowa przed umywalką powinna wynosić 90×120 cm, a jej spód musi znajdować się nad kolanami osoby na wózku inwalidzkim – ok.70 cm. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest bezsyfonowa umywalka dla niepełnosprawnych. Dzięki niej przestrzeń pod baterią będzie wolna, a osoba na wózku będzie miała wygodny dostęp do zlewu i kranu. Zadbajmy także o poręcze dla niepełnosprawnych znajdujące się wzdłuż umywalki i nie zapominajmy o lustrze. Najlepiej, aby było uchylne i obejmowało wysokość od 80 cm do ok. 200 cm. Jeśli mieszka z nami osoba poruszająca się o kulach, warto zamontować również uchwyty łazienkowe umożliwiające ich wygodne odstawienie na czas porannej lub wieczornej toalety.

Komfortowa strefa kąpielowa

Kluczową powierzchnią każdej łazienki jest tzw. strefa kąpielowa obejmująca wannę lub prysznic. W przypadku łazienki dla niepełnosprawnych jest to szczególnie istotne –  zarówno wanna, jak i prysznic będą wymagały znacznych modyfikacji, aby były komfortowe i bezpieczne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest montaż nowych urządzeń dostosowanych do potrzeb inwalidów czy osób starszych.

Prysznic

Funkcjonalność prysznica zależy przede wszystkim od rodzaju brodzika – najlepiej zdecydować się na ten wykonany ze stali nierdzewnej odpornej na użytkowanie (chodzenie lub jeżdżenie wózkiem). Jego minimalna powierzchnia powinna wynosić 90×90 cm, a spadek nie powinien przekraczać 1-2%. Z tego względu warto zamontować odwodnienie liniowe bezpośrednio pod podłogą. Dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie mogła korzystać z prysznica bez konieczności pokonywania przeszkody, jaką z pewnością jest podwyższony brodzik.

prysznic dla niepełnosprawnych

źródło: meblujemylazienke.pl

Niezwykle istotne jest również siedzisko prysznicowe. Zadbajmy o jego odpowiednią wysokość (ok.45-50 cm) i umiejscowienie (naprzeciw baterii prysznicowej). Producenci oferują szeroki wybór tego rodzaju siedzisk – możemy wybierać spośród mocowanych na stałe lub uchylnych, wykonanych z plastiku lub wyłożonych winylem czy posiadających podłokietniki i tylne oparcie.

Wanna

Specjalna wanna dla niepełnosprawnych, posiadająca otwierane drzwiczki oraz siedzisko lub miejsce do leżenia to duży wydatek. Jest ona z pewnością najbardziej bezpieczna i komfortowa, jednak niewiele osób może pozwolić sobie na jej zakup. Na szczęście możliwe jest dostosowanie zwykłej wanny do specyficznych potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.

Przede wszystkim dopasujmy poziom siedziska wózka do wysokości krawędzi wanny (ta ostatnia powinna wynosić maksymalnie 60 cm). Zadbajmy również o stabilny podest, który umieścimy u wezgłowia wanny. Pozwoli on np. osobom poruszających się o kulach na samodzielne wchodzenie i wychodzenie z kąpieli. Podobną rolę spełnią zawieszane ławeczki lub siedziska lub nowoczesne podnośniki wannowe, bezpiecznie transportujące osobę niepełnosprawną z wózka do wanny.

wanna dla niepełnosprawnych

www.lazienkowy.pl

Wanny dla niepełnosprawnych muszą być wyłożone materiałem antypoślizgowym, aby zminimalizować ryzyko upadku. Nie zapominajmy również o odpowiedniej długości węża do słuchawki (co najmniej 150 cm, tak aby zapewniał swobodę ruchów) oraz o uruchamianej automatycznie baterii.

Łazienka bez barier to gwarancja komfortu dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wystarczy zadbać o kilka elementów, takich jak uchwyty dla niepełnosprawnych, odpowiednie dostosowanie sedesu, wanny czy powierzchni prysznicowej, aby codzienna kąpiel była bezproblemowa i bezpieczna.