Bezpieczna i wygodna łazienka dla seniora

łazienka dla seniora

Swego czasu pisaliśmy na naszym blogu o łazienkach bez barier, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Dziś poruszymy podobny temat –  łazienka dla starszej osoby, często posiadającej ograniczenia fizyczne, słabszą kondycję i mniej siły również powinna zawierać szereg udogodnień przyczyniającej się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy najbardziej optymalne rozwiązania, które warto zastosować w łazience używanej na co dzień przez seniora.

Wanna czy prysznic dla starszych osób?

Pierwszą decyzją, jaką powinniśmy podjąć projektując łazienkę dla osoby starszej jest wybór prysznica lub wanny. Chociaż kabina prysznicowa wydaje się automatycznie rozwiązaniem wygodniejszym, na rynku są dostępne wanny dla seniorów ściśle dopasowane do ich potrzeb. Z tego względu użytkownik łazienki może śmiało sam rozstrzygnąć, jaki rodzaj kąpieli preferuje. Wiele osób starszych jest przyzwyczajonych do wanien, które w czasach ich młodości były zdecydowanie częściej spotykane w polskich domach.

W jaki sposób umożliwić słabszemu fizycznie seniorowi dostęp do kąpieli? Wanna dla seniora powinna być zdecydowanie niższa od tradycyjnej. W ten sposób wejście do niej będzie możliwe bez zbytniego podnoszenia nóg i w ten sposób zdecydowanie bardziej bezpieczne. Pamiętajmy, że w śliskiej wypełnionej wodą wannie łatwo się poślizgnąć. Niska wanna dla osób starszych często ma jedynie 40 cm wysokości. Płaski kształt redukuje ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

wanna drzwi

źródło: mojeanonse.pl

Ponadto dość popularnym i wygodnym rozwiązaniem jest krzesełko do wanny dla starszej osoby. Dzięki niemu użytkownik nie musi odbywać kąpieli w pozycji leżącej lub siedzącej z wyprostowanymi nogami, z której zdecydowanie trudniej się podnieść. Ciekawe alternatywne rozwiązanie stanowi również wanna otwierana. Drzwiczki zamykamy dopiero w momencie, gdy senior wygodnie zasiądzie w jej wnętrzu, a otwieramy kiedy z wanny spłynie cała znajdująca się w niej woda. Wybór jednego z przedstawionych rozwiązań powinien być dostosowany do stopnia sprawności i potrzeb użytkownika.

Kabiny prysznicowe dla seniorów

deszczownica

źródło: czasnawnetrze.pl

Wielu seniorów ze względów bezpieczeństwa i wygody preferuje prysznic zamiast wanny, jednak nie każda kabina będzie w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. W niej również można się poślizgnąć, a czasem samo wejście do środka bywa kłopotliwe. Z funkcjonalnego punktu widzenia  najlepsze kabiny prysznicowe dla osób starszych to kabiny typu walk-in oraz nie zawierające brodzików i wyposażone w odpływ liniowy, które szerzej przedstawialiśmy w poprzednich artykułach.

Kabiny prysznicowe dla osób starszych powinny ponadto zawierać deszczownicę zamiast klasycznego natrysku. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy użytkownik ma możliwość dokładnej regulacji strumienia i kąta natrysku.

Po pierwsze ułatwi to wykonywanie czynności higienicznych. Po drugie silniejszy natrysk może pełnić również funkcję masażu wodnego, który jest bardzo korzystny dla poprawy krążenia krwi, a to przecież problem wielu seniorów. Dla osób, które podczas kąpieli potrzebują chwili wytchnienia warto wewnątrz kabiny umieścić również siedzisko prysznicowe.

Uchwyt do wanny dla seniora i  inne udogodnienia, czyli bezpieczna łazienka

Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu łazienka dla seniora będzie jeszcze bardziej wygodna są uchwyty łazienkowe. Możemy zamontować je w dowolnym miejscu, uwzględniając oczywiście wzrost użytkownika, a także jego potrzeby. Uchwyty łazienkowe często spotykamy wewnątrz kabiny prysznicowej w okolicach wanny, gdzie ułatwiają jej opuszczanie, jak również po prostu na ścianach, aby poruszanie się po pomieszczeniu było jeszcze prostsze.

uchwyty łazienkowe

źródło: anares.pl

W łazience dla seniora warto ponadto umieścić krzesełko. Czynności higieniczne dla osób starszych wymagają sporego nakładu sił, więc krótki odpoczynek może okazać się konieczny w każdej chwili. Aby podwyższyć poziom bezpieczeństwa, dobrze położyć w łazience płytki antypoślizgowe, za sprawą których wilgotna nawierzchnia nie będzie stanowiła tak dużego zagrożenia. Wszystkie zaprezentowane tu rozwiązania pozwolą starszej osobie dłużej zachować samodzielność podczas czynności higienicznych, jak również poczucie intymności, dlatego zdecydowanie warto w nie zainwestować.