Łazienka klasyczna – najlepsze inspiracje

łazienka klasyczna

Łazienka w stylu klasycznym jest kwintesencją tego, co ponadczasowe. Styl sprawdzi się w pokojach kąpielowych, jak i małych wnętrzach, dzięki odpowiedniej aranżacji. Łazienka jest pomieszczeniem, które nie tylko musi spełniać potrzeby estetyczne, ale również odpowiadać oczekiwaniom wszystkich domowników. Dla jednych łazienka stanowi miejsce wyciszenia i relaksu podczas wieczornych kąpieli, dla innych pomieszczeniem idealnie spełniające swoje funkcje, ale także bywa podkreśleniem elegancji całego domu. Jak połączyć te wszystkie potrzeby? Odpowiedzią jest klasyczna łazienka.

Charakterystyka łazienki klasycznej

Styl klasyczny w aranżacji łazienki wyraża się głównie w połączeniu tradycji i elegancji. Ale nie tylko, klasyczne łazienki mogą być zarówno minimalistyczne, nowoczesne, jak i nawiązujące do stylu retro. Skąd ta rozbieżność? Klasyczne łazienki zdecydowanie nie są nudne, mają nie jedno oblicze, ważna jest konsekwencja w aranżacji, jak i podążanie za trendami nurtu. Można powiedzieć, że łazienka klasyczna występuje w każdym stylu, podkreślając to, co ponadczasowe. Czasami nie mogąc zdecydować się na konkretny styl wybieramy łazienki klasyczne. Aranżacje w tym stylu są pozbawione ekstrawagancji i przepychu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się z wystroju wnętrza przez długie lata.

łazienka w stylu klasycznym

źródło: amarantowestudio.pl

Piękno klasycznych form

Ściany i podłoga stanowią pewną bazę dla pozostałych elementów łazienki. Klasyczne kształty ceramiki, armatury łazienkowej, jak i mebli muszą tworzyć całość – wanna wolnostojąca będzie znakomicie pasować do starych, bądź stylizowanych na stare mebli w stonowanej kolorystyce. Ozdobny żyrandol będzie wyróżniał się na tle tradycyjnych form i doda niewymuszonej elegancji wnętrzu. Klasyczne meble łazienkowe mogą być zapożyczone z pokoju w postaci wygodnego fotela, a nawet drewnianej toaletki z powyginanymi nogami. Nie ma jednego trendu, jeżeli chodzi o łazienki klasyczne. Aranżacje muszą być przede wszystkim harmonijne. Ceramika najczęściej przybiera owalny kształt, a ściany i podłoga neutralne kolory.

łazienka klasyczna

źródło: blu.com.pl

Mała łazienka – styl klasyczny

Mała łazienka również zasługuje na uwagę, powinna być komfortowa i stylowa. Jednak nie możemy jej przytłoczyć ciężkimi meblami i dekoracjami. Lepiej jest zastosować jasne barwy w postaci drewnianego parkietu w kolorze piaskowym lub eleganckiego marmuru. Podobnie na ścianach mogą dominować stonowane kolory, takie jak beż, szarość, czy biel. Warto zawiesić duże lustro w złotej lub srebrnej ramie, która doda elegancji oraz optycznie powiększy łazienkę. Jeżeli efektem końcowym będzie poczucie lekkości, to znaczy, że aranżacja w stylu klasycznym jest udana.

łazienka klasyczna ze złotym lustrem

źródło: decor84u.pl

Różne oblicza łazienki klasycznej

Jeżeli dysponujemy większym pomieszczeniem, możemy zaaranżować łazienkę jako pokój kąpielowy, dzieląc przestrzeń na strefę kąpielową, z wanną lub kabiną prysznicową typu walk in oraz strefę sanitarną z WC i bidetem. Meble pokojowe postawione w łazience będą przywodzić na myśl tradycję i elegancję. Również połączenie bieli i czerni sprawdzi się we wnętrzu, jakim jest łazienka klasyczna. Aranżacje kontrastujące są niezwykle szykowne, ale bez przepychu. Jest to raczej połączenie nowoczesności z tradycją. Podłoga może się składać z dużych, matowych płytek w kolorze czarnym, podobnie jak obudowa wanny. Białe płytki naścienne mogą być poprzetykane srebrnym dekorem, który nada im elegancji. Można oczywiście podzielić łazienkę na strefy, gdzie kolor czarny będzie znajdował się na podłodze i dolnej części ścian, a biały wyżej.