Łazienka na poddaszu – 6 aranżacyjnych wskazówek

Urządzenie funkcjonalnej łazienki na poddaszu to spore wyzwanie. W swobodnym planowaniu przeszkadzają przede wszystkim skosy i obniżony sufit. Kąty i zakamarki też nie ułatwiają zadania, z drugiej jednak strony przy odrobinie wyobraźni można je sprytnie wykorzystać. Aranżacji przestrzeni łazienkowej trzeba poświęcić wiele uwagi i dokonać drobiazgowych pomiarów – w razie wpadki przestawianie czegokolwiek będzie bardzo trudne ze względu na poprowadzone rury i wyznaczone miejsca odpływu.

Po pierwsze wymiary

Oglądając projekty, zwracajmy uwagę na przekroje – one dostarczą nam rzetelnych informacji. Najważniejsza dana to wysokość ścianki kolankowej – dopiero na jej podstawie możemy wyliczyć faktyczną, czyli pełnowartościową powierzchnię pomieszczenia, która może się bardzo różnić od tej liczonej z poziomu podłogi.

Jak rozmieścić sprzęty w łazience na poddaszu tak, by dało się z nich swobodnie korzystać? Oto kilka przykładowych rozwiązań.

Przestrzeń kąpielowa

Planowanie powinniśmy zacząć od zagospodarowania przestrzeni pod ukośnym sufitem. Najczęściej stosowana  taktyka to umieszczenie w tym miejscu wanny. Aby zminimalizować ryzyko uderzenia głową w sufit podczas wychodzenia z kąpieli, można ustawić ją nie wzdłuż, lecz prostopadle do ściany tak, że jeden z krótszych boków znajdzie się pod wyższym fragmentem. Z kolei odsuwając wannę od niskiej ściany, zyskamy przydatną półkę, którą stworzy obudowa wanny.  Jeśli ścianka kolankowa ma więcej niż 1 m, można spokojnie postawić wannę równolegle, jednak kąt dachu powinien mieć wówczas 45°. Dobrym wyborem będzie model narożny, ponieważ w tego typu wannie siedzimy pod kątem do ścianki, a nie równolegle. Na jakąkolwiek opcję się decydujemy, pamiętajmy, że w miejscu, w którym podnosimy się, wychodząc  z kąpieli musimy mieć minimum 190 cm przestrzeni.

wanna na poddaszu

Inaczej wygląda sprawa z natryskiem – ten wymaga sporej przestrzeni, bowiem najmniejsza dostępna kabina ma wymiary 80×80 cm. Możemy zaoszczędzić miejsce, montując narożną półokrągłą kabinę, zamawiając model na wymiar lub decydując się na wersję bezbrodzikową z odwodnieniem liniowym niskim lub odwodnieniem ściennym. Ta ostatnia opcja daje wiele możliwości, zarówno aranżacyjnych, jak i pod względem dopasowania do dostępnej przestrzeni.

Prysznic bez brodzika i tradycyjnej kabiny może mieć dowolną wielkość, przez co pozwala dostosować tę część wyposażenia łazienki do wymiarów wnętrza. Może być odgrodzony od reszty całkiem, częściowo lub w ogóle. Natrysk można wkomponować praktycznie wszędzie, optymalnie wykorzystując każdy fragment łazienki. Świetnym miejscem są większe lub mniejsze wnęki – funkcję izolującą od reszty łazienki może pełnić szklana ścianka lub przeszklone drzwi. Umieszczenie prysznica pod skosem też nie będzie problemem – w najwyższym miejscu montujemy natrysk, zaś tył zabudowujemy niską ścianką. Jedyne, o co trzeba się zatroszczyć w wypadku kabin bez brodzika to odpowiedni odpływ liniowy założony w podłodze lub w ścianie. Do wyboru jest odwodnienie punktowe, czyli umieszczana zwykle na środku podłogi w kabinie kratka ściekowa, wokół której montuje się spadek w kierunku spustu. Bardziej eleganckie i efektowne jest odwodnienie liniowe niskie, zakładane przy ścianie lub na łączeniu mokrej i suchej strefy łazienki i przykrywane estetyczną maskownicą. Obszar odbioru wody jest większy w przypadku odwodnienia liniowego. To nowoczesne i nadające łazience unikatowy charakter rozwiązanie ma też ważną stronę praktyczną. Brak stopnia pomiędzy prysznicem a suchą częścią łazienki zapewnia bezpieczeństwo, a poszczególne elementy – ozdobna maskownica, szklane drzwi czy syfon brodzikowy z wyjmowanym koszyczkiem – są łatwe w czyszczeniu.

aranzacja_poddasza58

Umywalka

Umieszczenie umywalki pod skośną ścianą wygląda efektownie i jest teoretycznie możliwe, ponieważ korzystając z niej, pochylamy się. Nie jest to też sprzęt sam w sobie wysoki – standardowo jego górna krawędź znajduje się na wysokości 85 cm od podłogi. Jednak komfortowe użytkowanie umywalki wymaga więcej miejsca, zwłaszcza jeśli zależy nam na zawieszeniu w tym miejscu lustra (będzie to możliwe dopiero przy ścianie o wysokości 190 cm). Dobrym pomysłem jest ustawienie umywalki pod oknem  dachowym – wówczas zyskujemy więcej miejsca i nie zawadzimy o skos.

Przechowywanie

Skos w łazience można znakomicie wykorzystać do przechowywania kosmetyków, środków czystości i innych niezbędnych akcesoriów łazienkowych. W zależności od ilości dostępnego miejsca pod obniżonym sufitem można umieścić niską komodę z szufladami, niewielki schowek w ścianie lub szafę pod zabudowę stworzoną na wymiar. Niższy fragment wnętrza pod pochyłością to też idealne miejsce na półki, wnęki czy schowki. Praktyczna może okazać się łazienkowa szafka czy regalik na kółkach, który w razie potrzeby można z łatwością wyciągnąć na środek pomieszczenia.

zdjecie-1-4

Co z tym praniem?

W większości łazienkowych wnętrz trzeba uwzględnić miejsce na pralkę. Przestrzeń dostępna przy obniżonej ścianie też da się tutaj wykorzystać. Obsługując pralkę, nie przyjmujemy pozycji stojącej, zatem 150 cm powinno nam w zupełności wystarczyć. W miejscu, w którym się prostujemy, potrzebujemy już jednak 2 m. Myśląc o miejscu do prania, pomyślmy też o suszeniu. Suszarka wisząca jest montowana do sufitu lub wysokich partii ścian. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy wybrać stojącą, rozkładaną suszarkę.

Co jeszcze pod skosem?

Pod pochyłością można umieścić urządzenia, z których korzystamy w pozycji siedzącej, czyli sedes i bidet, pod warunkiem, że ścianka, przy której chcemy je zainstalować ma co najmniej 130 cm – mniej więcej tyle wysokości ma siedząc dorosły człowiek. W miejscu,  którym się podnosimy, ściana powinna mieć 200 cm. Pod skosem warto też umieścić wygodne siedzisko, np. wiklinowe z miękką poduchą – w ten sposób stworzymy przytulne miejsce, w którym będziemy mogli się zrelaksować podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Niska ścianka to także idealne miejsce na grzejnik.

185776_1271001262317_o

Jak widać przestrzeń pod skosem da się zagospodarować na wiele sposobów, a poddasze ma wiele zalet. Okno dachowe sprawia, że pomieszczenie jest widne. Jasne barwy dodatkowo spotęgują ten efekt, a duże lustro czy szklane ścianki kabiny bez typowego brodzika optycznie powiększą niewysokie wnętrze.

Urządzenie łazienki na poddaszu wymaga otwarcia się na nietypowe rozwiązania, jednak jeśli zrobimy to w sposób przemyślany i pomysłowy, nasze wnętrze może zyskać wyjątkowy klimat i stać się jednym z najprzyjemniejszych miejsc w domu.