Łazienka skandynawska – styl dla Twojej łazienki

łazienka skandynawska

Prostota i funkcjonalność – to cechy stylu aranżacji pochodzącego ze Skandynawii. Z racji klimatu panującego na północy Europy, gdzie przez większość roku jest ciemno, Skandynawowie postanowili zadbać o jasne i pełne światła wnętrza. Również w aranżacji łazienek coraz częściej pojawia się ta niesamowita elegancja w prostocie i niezwykła funkcjonalność minimalizmu.

 

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Wnętrza skandynawskie inspirowane są naturą. Ten styl pasuje niemal do każdego metrażu pomieszczenia. Szczególnie łazienki skandynawskie zyskały dzięki niezwykłej prostocie i funkcjonalności zwolenników na całym świecie. Biel, odcienie szarości, beżu, kolory naturalnego drewna sprawiają, że nawet mała łazienka skandynawska wyda się bardziej przestrzenna. Surowość i chłód bijący z wnętrza można z powodzeniem ożywić dzięki wprowadzeniu naturalnych barw oraz ciepłych akcentów. Taką rolę spełniają przede wszystkim ciemne meble, kolorowe szkło, kamień czy wiklina.

skandynawska łazienka

źródło: homesquare.pl

Styl skandynawski nie zakłada bałaganu ani przepychu, wręcz przeciwnie – łazienka musi być wręcz ascetyczna i elegancka. Wszystkie niezbędne przedmioty i akcesoria łazienkowe muszą być uporządkowane, najlepiej za pomocą koszy wiklinowych. Dodatki takie jak muszle, rośliny ozdobne, czy misy wypełnione ozdobnymi kamieniami nawiązują do natury. Podobnie podłogi w stylu skandynawskim są inspirowane naturą, najczęściej wykonane są z naturalnego drewna lub kamienia, ten ostatni coraz częściej gości nawet na południu Europy, ze względu na surowy design i zimno kamiennej podłogi, kontrastuje z tamtejszym klimatem. Często podłogi wykończone są płytkami, które wyróżniają się niezwykłą funkcjonalnością, trwałością i łatwością w utrzymaniu czystości. By odzwierciedlały skandynawski styl muszą być utrzymane w tonacji bieli, ecru czy szarości.

Ściany ozdabiające skandynawskie wnętrza również wykończone są naturalnym kamieniem lub jasnymi płytkami, które rozświetlą wnętrze, gdy szybko zapada zmrok. Miłośnicy przytulnych wnętrz również dobrze odnajdą się w łazience skandynawskiej. Wnętrze ocieplą specjalne łazienkowe tapety o delikatnych wzorach i nieco bardziej intensywnych kolorach.

skandynawska łazienka tapeta

źródło: cdn-wn.pullit.pl

Dla małych łazienek styl skandynawski jest idealnym rozwiązaniem. Małe pomieszczenia potrafią być czasem niedoświetlone z racji swojego metrażu. Za sprawą jasnych kolorów, jak i odpowiedniego oświetlenia skutecznie możemy powiększyć wizualnie nawet najmniejszą łazienkę. Lampy skandynawskie – te duże, jak i mniejsze zawieszone wzdłuż całej łazienki odpowiednio oświetlą łazienkę i nadadzą jej niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo duże lustro oprawione w grubą drewnianą ramę idealnie wkomponuje się w skandynawski styl i powiększy optycznie pomieszczenie.

 

Skandynawskie meble i sanitariaty

Meble w stylu skandynawskim często nie są dostępne w masowej sprzedaży. Zadziwiają swoją prostotą i stylizacją. Dominuje tutaj kolor naturalnego drewna, które wygląda na starsze niż jest w rzeczywistości. Skandynawski design z założenia nie przyjmuje fikuśnych półek i ciężkich mebli. Za to z pewnością sprawdzą się komody w starym, ale minimalistycznym stylu, drewniane krzesła, a nawet ławki.

łazienka skandynawska z drewnem

źródło: img.shmbk.pl

W aranżacji nie może zabraknąć niezwykle ważnych elementów, takich jak urządzenia sanitarne. Geometryczna doskonałość, nieskomplikowane kształty są podstawą, jeżeli chcemy odzwierciedlić styl północy. Dużym zainteresowaniem cieszy się marmur, na którym będzie umieszczona prosta, minimalistyczna umywalka. By dodać lekkości łazience dobrym pomysłem okazuje się podwieszana, drewniana szafka pod umywalkę z osadzonymi w niej wiklinowymi koszyczkami. Kosmetyki można również schować w pionowych, podwieszanych szafkach. Pomieszczenie będzie wydawało się większe, jeżeli nic nie będzie stało na podłodze. W przypadku armatury łazienkowej priorytetem jest najwyższa funkcjonalność. Proste, minimalistyczne deszczownice i baterie łazienkowe w odcieniu srebra lub bieli idealnie wkomponują się w skandynawski klimat.