Łazienka w stylu marynarskim, czyli namiastka wakacji w Twoim domu

łazienka marynarska

Łazienka w stylu marynistycznym to rozwiązanie szczególnie popularne wśród miłośników morza, żeglarstwa, często spotykane w nadmorskich kurortach. Jednak o popularności tego stylu decydują również względy czysto wizualne. Kod kolorystyczny, którym odznacza się typowa łazienka w stylu morskim przywodzi na myśl skojarzenia ze świeżością i czystością, a orzeźwiające działanie codziennej kąpieli, szczególnie latem pozwala poczuć namiastkę wakacyjnego wypoczynku nad morzem lub na Mazurach. Dziś przedstawiamy najważniejsze cechy tego popularnego sposobu aranżacji.

Łazienka w stylu marynarskim i jej barwy

Każda łazienka marynistyczna cechuje się dominacją dwóch wiodących kolorów – niebieskiego i bieli. Oczywiście jest to nawiązanie do morskiego krajobrazu – błękitu oceanu, nieba i bieli chmur. Kolor biały jest również najczęstszą barwą łodzi, jachtów i statków, a biało-niebieska kombinacja odpowiada kolorystycznie strojom marynarzy. Z drugiej strony, nieprzypadkowo aranżując wnętrza marynistyczny wygląd najczęściej nadajemy właśnie łazienkom. Wspomniane kolory są po prosu schludne i kojarzą się z czystością.

Nie oznacza to jednak, że styl marynistyczny całkowicie wyklucza zastosowanie innych barw. Po pierwsze, bardzo dobrze współgrają z nim elementy drewniane w postaci półek, szafek, ramy lustra lub nawet odpowiednio zabezpieczonych przed wilgocią paneli podłogowych. Podobnych obiektów nie brakuje przecież w okrętowych kajutach, a dawne okręty budowano z drewnianych desek. Aby łazienka nie była monotonna warto subtelnie wprowadzić do niej trzeci kolor – choćby ciemną czerwień, za sprawą obudowy lamp lub koła ratunkowego stanowiącego dekorację podkreślają morskie konotacje tej aranżacji.

marynistyczna łazienka

źródło: 2.bp.blogspot.com

Ściany i podłoga

Aranżacja łazienki w stylu morskim nie musi być skomplikowanym, ani trudnym zadaniem. Wynika to z faktu, że dla typowych łazienkowych instalacji – umywalki, wanny, czy kabiny prysznicowej, standardowym kolorem jest biel, bardzo pożądana w tym stylu. Morska tożsamość łazienki tkwi więc przede wszystkim w meblach oraz dodatkach, a także ścianach i podłodze. Ciekawy efekt uzyskamy między innymi poprzez pomalowanie ścian na głęboko niebieski kolor przy jednoczesnym ułożeniu białych płytek, na przykład od podłogi do wysokości umywalki i wanny.

Jednak interesujących wizualnie rozwiązań jest znacznie więcej. Płytki lub fototapeta mogą między innymi przedstawiać morski krajobraz, ławicę ryb lub płynący bo błękitnej wodzie okręt. Łazienka w stylu żeglarskim może analogicznie zostać ozdobiona piękną fotografią przedstawiającą rejs po Mazurach. Ciekawie wyglądać będą również płytki hiszpańskie tworzące błękitno-białą mozaikę. Wspaniałym dopełnieniem tak urządzonego wnętrza będą drzwi przypominające wejście do kajuty z okrągłymi szybkami. Jeśli natomiast uwzględniamy aranżację już na etapie projektowania domu, świetnie prezentować się będą okrągłe okna łazienkowe.

łazienka morska

źródło: kreocen.pl

Łazienkowe meble w stylu marynistycznym

W kwestii umeblowania łazienki bardzo wiele zależy od jej powierzchni. Gdy jest ona duża doskonałą dekorację będą stanowić meble marynistyczne. W naszym pokoju kąpielowym warto wówczas umieścić łóżko wypoczynkowe

poduszki w stylu marynistycznym

źródło: lawendowykredens.pl

przypominające posłanie w kajucie lub nawiązujące kształtem do bryły okrętu. Skromniejszą alternatywę do mniejszych pomieszczeń stanowi zaś plażowy leżak. Na nim winna się zaś znaleźć poduszki marynistyczne, w białych i niebieskich barwach zawierające nadruki z kotwicą, okrętem i wszelkimi morskimi motywami lub wykonane z paskowanego biało-niebieskiego materiału.

Marynistyczne dekoracje

lampa marynistyczna

źródło: pinimg.com

Dekoracje marynistyczne to niekończąca się kopalnia kreatywnych pomysłów. Niemal obowiązkowym elementem takiej łazienki jest lampa w stylu marynistycznym, służąca jako źródło oświetlenia, ale w równym stopniu dekoracja. Lampy marynistyczne przyjmują rozmaite formy – od metalowych wiszących kloszy charakterystycznych dla łodzi podwodnych, po stylowe imitacje dzwonów okrętowych. Wybór odpowiedniej zależy więc od naszych preferencji i poczucia estetyki.

Prawdziwa łazienka w morskim stylu nie może istnieć bez klimatycznych dodatków. Popularne ozdoby

dekoracje marynistyczne

źródło: amazonaws.com

marynistyczne to wspomniane już koła ratunkowe, zdjęcia morza lub ryb, muszelki, czy też modele okrętów. Dywan marynarki złożony z białych i niebieskich pasów zdecydowanie ozdobi podłogę, a jeśli jest wykonany z odpowiedniego materiału będzie komfortowym podłożem dla naszych stóp tuż po kąpieli.

Często spotykane łazienkowe dodatki marynistyczne to również biało-niebieskie ręczniki lub podobna osłona kabiny prysznicowej, czy też zasłony okien.

zasłona prysznicowa

źródło: homedecoring.pl

Do niezwykle klimatycznych elementów aranżacji należy pionowa stalowa drabina imitująca przejście na wyższy pokład, albo zawieszone na ścianie wiosło.

Siłą stylu marynistycznego jest fakt, że dekoracje morskie to w zasadzie niekończące się źródło pomysłów, z którego możemy czerpać wykańczając i ozdabiając pomieszczenie. Dozwolone jest tu praktyczne wszystko, co ma konotacje z morzem, żeglugą lub wypoczynkiem na plaży.