Łazienka w stylu hiszpańskim – ucieczka przed minimalizmem

łazienka w stylu hiszpańskim

Niedawno cykl naszych propozycji aranżacji łazienkowych poszerzył się o artykuł na temat łazienek japońskich. Dziś powracamy do Europy za sprawą artykułu na temat łazienki w stylu hiszpańskim. Wielobarwne płytki ceramiczne, pomysły godne dzieł Gaudiego i bogato zdobione meble kontrastują z modnymi w ostatnich latach minimalistycznymi aranżacjami w stylu nowoczesnym i skandynawskim. Jednak wnętrza w stylu hiszpańskim z pewnością przypadną do gustu osobom ceniącym sobie ekspresję i dbałość o detale.

Barwy Hiszpanii i mnóstwo detali

Trudno mówić o jednorodnym stylu hiszpańskim, ponieważ każdy z regionów tego kraju charakteryzuje się nieco inną architekturą. Swoje piętno, zwłaszcza na południu Hiszpanii odcisnęły wpływy arabskie, które trwały aż do XV wieku. Hiszpańskie miasta czerpią również pełnymi garściami ze stylu gotyckiego i romańskiego, a także okresu baroku i modernizmu. Taka mieszanka dała przez wieki niesamowite efekty. Łazienka w stylu hiszpańskim odznacza się więc głęboko nasyconymi barwami i bogatymi dekoracjami.

Styl hiszpański charakteryzuje odważne łączenie intensywnych kolorów. Nawet kombinacja czerwieni i zieleni nie jest w nim niczym nietypowym. W łazience w stylu hiszpańskim spotkamy więc pełną paletę barw, w szczególności zaś granat, fiolet, czerwień, pomarańcz, róż, żółty i zielony, ale również czysta biel. Tę wielobarwną mozaikę uzupełnia bogate wzornictwo oparte o geometryczne kształty lub motywy roślinne. Niejedna tradycyjnie hiszpańska łazienka to wnętrze, które swoim wyglądem przywodzi na myśl kościelne witraże.

łazienka hiszpańska

źródło: projektujemylazienke.pl

Czym wyróżnia się styl hiszpański w łazience?

Łazienka w stylu hiszpańskim jest ponadto zupełnym przeciwieństwem modnego dziś minimalizmu pod względem dbałości o detale. Jej ważny element stanowi zazwyczaj okrągłe lustro znajdujące się w grubej mosiężnej lub złocistej ramie. Nad szeroką umywalką często podtrzymywaną przez nogi bogate w barokowe płaskorzeźby, znajdziemy również udekorowane w podobny sposób mosiężne kurki i kran. Takie rozwiązania nie wykluczają wysokiej funkcjonalności, jednak efekt wizualny stawiany jest na pierwszym miejscu.

W hiszpańskiej łazience nie brakuje ponadto dodatkowych ozdób. Do najpopularniejszych należą między innymi świeczki, bogato zdobione klosze, a nawet orientalny dywan umieszczony na środku pomieszczenia lub przy wejściu do wanny i kabiny prysznicowej. Ta ostatnia często oddzielona jest od pozostałej części pomieszczenia zasłoną wykonaną z kolorowego materiału, nierzadko wzbogaconego o motywy ozdobne. W większych łazienkach wnętrze mogą ozdobić różne meble w stylu klasycznym, np. niewielki stolik i krzesełko.

hiszpańska łazienka

źródło: chceszmieszkac.pl

Hiszpańskie płytki ceramiczne, czyli ekspresja barw

Najlepiej rozpoznawalnym elementem tego stylu są jednak z całą pewnością słynne hiszpańskie płytki ceramiczne, w tym najsłynniejsze płytki Vives. Stanowią one doskonałą ozdobę ścian w cieszącej oko użytkowników łazience. Wielobarwna mozaika, którą tworzą zwykle niewielkich rozmiarów płytki hiszpańskie nawiązuje swoją estetyką do architektury znanej zwłaszcza na południu Półwyspu Iberyjskiego. Ułożone we wnętrzu łazienki przywiodą na myśl fasady Parku Güell, jednej z największych atrakcji Barcelony.

hiszpańskie płytki ceramiczne

źródło: artdevivre.pl

W hiszpańskiej aranżacji doskonale sprawdzą się również płytki w stylu marokańskim. Ich barwy są nieco bardziej stonowane, natomiast przyciągają wzrok osób przebywających w łazience swoim bogatym wzornictwem. Pastelowe kolory układają się w orientalne, przypominające rośliny kształty. Te cementowe płytki nie są zresztą zarezerwowane wyłącznie dla łazienek w stylu hiszpańskim. Mogą one bowiem z powodzeniem urozmaicić nieco bardziej minimalistyczne aranżacje, jak również stać się ważnym elementem eklektycznie urządzonego pomieszczenia.

płytki do łazienki

źródło: artdevivre.pl

Nowoczesna hiszpańska łazienka

Jeżeli tradycyjne łazienki hiszpańskie, wielobarwne, pełne ekspresji i dekoracji wydają się komuś przesadą, hiszpańska łazienka może zostać urządzona również w bardziej nowoczesnym stylu. W takim wydaniu do aranżacji wnętrza wystarczą dwie, maksymalnie trzy intensywne barwy lub biel, wyznaczające we wnętrzu dominujący kod kolorystyczny. Z klasycznej hiszpańskiej łazienki możemy dodatkowo zapożyczyć typowe okrągłe lustro i ozdobną umywalkę.

Płytki hiszpańskie lub marokańskie możemy natomiast umieścić wyłącznie na ścianie lub wyłącznie na podłodze, dla pozostałych powierzchni rezerwując jednolitą barwę. Wnętrze nabiera w ten sposób bardziej przejrzystego charakteru, wizualnie staje się zaś bardziej przestronne. Śmiało możemy również zrezygnować z wielu wzorzystych dekoracji, stawiając na kilka ozdobnych przedmiotów, które w większym pomieszczeniu ustawiamy bezpośrednio na podłodze.