Łazienka w stylu angielskim, czyli styl wiktoriański i nie tylko

łazienka angielska

Łazienka w stylu angielskim to prawdziwe królestwo relaksu i komfortu. Prawdziwa angielska łazienka musi posiadać duże wymiary. Królewskie wykończenia i dodatki wymagają jednak wręcz pałacowych przestrzeni. Projekty łazienek w stylu angielskim i wiktoriańskim należą do bardzo wymagających za sprawą konieczności odpowiedniego połączenia tradycji i nowoczesności. Aranżacja inspirowana stylem angielskim odwołuje się do najlepszych tradycji wyspiarskich. Osoby ceniące piękno i wygodę, a zrazem funkcjonalność pokochają ten styl.

 

Czym charakteryzuje się styl angielski?

Wnętrza w stylu angielskim nie są przytłaczające, jak niektórzy mogą twierdzić. Wręcz przeciwnie. To niezwykłe połączenie wytworności, elegancji i ciepła. Jest to niezwykle zróżnicowany styl, który obecnie łączy w sobie tradycję i nowoczesność. W stylu angielskim widoczny jest trend, który zawiera w sobie pozostałości tradycji wiktoriańskiej w architekturze, bogatszej w zdobnictwie i bardziej stylowej. Styl wiktoriański powstał oczywiście pod panowaniem królowej Wiktorii (1837-1901) w Wielkiej Brytanii.  Przepych, zdobienia i luksus jest jeszcze większy niż w trendach stylu angielskiego, z którego wyewoluował.

 

Armatura i ceramika

Charakterystycznym elementem łazienki w stylu angielskim jest oczywiście duża i wygodna wanna na dekoracyjnych nóżkach, najlepiej umiejscowiona na środku pomieszczenia. Nie ma tutaj miejsca na nowoczesną kabinę prysznicową. Baterie łazienkowe są najczęściej w klasycznym stylu, w kolorze srebra lub mosiądzu. Aby umywalka idealnie komponowała się z pozostałymi elementami wyposażenia, powinna być zamontowana na metalowym stelażu z nóżkami lub postumencie.

łazienka w stylu angielskim

źródło: dobrzemieszkaj.pl

Podłogi i ściany

Aranżacja łazienki w stylu angielskim nie tylko wymaga odpowiedniego doboru armatury i ceramiki, ale również wykończenia ścian i podłóg. Do łazienki angielskiej idealnie sprawdzą się płytki ceramiczne podłogowe o dużych rozmiarach, natomiast ich barwa powinna bazować na klasycznej palecie, czyli beżu i brązu. W przypadku ścian należy zrezygnować z płytek ceramicznych, idealne będą eleganckie tapety o wzorzystej fakturze w odcieniach pastelowych. Łazienka w stylu wiktoriańskim posiada jeszcze więcej zdobień i rzeźbień, a okazałe tapety są zdecydowanie jej znakiem rozpoznawczym.

 

Meble w stylu angielskim

Bardzo charakterystycznym elementem łazienki w stylu angielskim są ciemne, drewniane meble. Koniecznie muszą mieć bogato zdobione uchwyty, rączki czy też gałki. Najlepszym wyborem będą antyki albo meble stylizowane na wiekowe. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, a zarazem dodającym elegancji jest sofa albo fotel ustawiony w łazience, na którym można wygodnie usiąść po kąpieli i zrelaksować się przy lampce wina. Szafki powinny być zdobione stylowymi gałkami i dekoracyjnymi gzymsami. Wszystkie meble angielskie, jak i meble wiktoriańskie powinny być wykonane z naturalnych materiałów.

łazienka angielska

źródło: lazienkowy.pl

Dodatki i dekoracje

Wszystkie wnętrza w stylu angielskim, czy też wiktoriańskim kochają ozdobne dodatki z duszą. Bogato zdobiona rama lustra, lampy muszą przywoływać na myśl pałacowe łazienki. Mogą pojawić się również eleganckie bibeloty, kosze wiklinowe, ozdobne flakoniki i pojemniczki. Formą ozdoby mogą być również ręczniki lub zasłony z delikatnym wzorem roślinnym. Łazienka wiktoriańska posiada jeden nieodzowny element, czyli rośliny. Odpowiednie również będą motywy roślinne, nawiązujące do słynnych angielskich ogrodów.