Łazienka w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?

łazienka prowansalska

Łazienka w stylu prowansalskim to pomieszczenie, w którym poczujemy się jak na południu Francji, otoczeni polami lawendowymi i cudowną atmosferą spokoju. Klimat słonecznej Prowansji zapewni nam odpowiednia kolorystyka, stylowe meble i urocze dodatki.

Charakterystyczne dla tego stylu jest właśnie połączenie dekoracyjnych elementów z sielską prostotą w tle. Jest to styl doskonały dla osób, które pokochają eleganckie i naturalne wnętrze, relaksując się w salonie kąpielowym.

Zalety łazienki prowansalskiej docenią nawet zwolennicy surowych i minimalistycznych wnętrz, bowiem trudno być obojętnym wobec tak klimatycznego pomieszczenia.

 

Inspiracje barwami Prowansji

Przeniesienie urokliwej Prowansji do łazienki nie było by możliwe bez zachowania charakterystycznych dla tego regionu barw. To właśnie jasne, pastelowe kolory kojarzą nam się z relaksem i spokojem, jednak pełnią też dodatkową funkcję – doskonale powiększają i rozświetlają wnętrze. Tłem dla dekoracyjnych elementów będą płytki ścienne i podłogowe w jasnych kolorach, najlepiej białym, pudrowym, błękitnym czy popielatym.

łazienka prowansalska na biało

źródło: villadecor.pl

Styl prowansalski wymaga zastosowania odpowiednich, naturalnych materiałów. Najczęściej decydując się na styl prowansalski w łazience, wybieramy kamień naturalny, z którego może być wykonana posadzka. Będzie także doskonałym materiałem w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą, na przykład na ścianach w okolicy prysznica lub umywalki.

Doskonałym nawiązaniem do typowo prowansalskiego regionu lawendy będą kafelki w roślinne wzory. Łazienka w stylu prowansalskim zdecydowanie jest nastawiona na naturalność, nawet ściany lubią zachowywać swoje nierówności, skazy i naturalny kolor.

 

Łazienka w stylu prowansalskim – meble i dodatki

Meble prowansalskie mogą nieco nas zaskoczyć, ponieważ nie są typowym wyposażeniem łazienki. Zdecydowanie są meblami z duszą, na przykład wyszukanymi na targu staroci, jednak by urządzić łazienkę prowansalską nie trzeba długo szukać pojedynczych elementów, gdyż wielu producentów oferuje meble stylizowane na wiekowe. Przeważnie możemy spotkać drewniane toaletki lub rattanowe komody z szufladkami na kosmetyki. Doskonałym dodatkiem będzie również krzesło stylizowane na stare lub wygodny fotel przy wannie. Ważnym dodatkiem stanie się również lustro, oprawione w rzeźbioną grubą ramą.

meble prowansalskie do łazienki

źródło: kreocen.pl

Łazienka prowansalska wymaga również umiejętnego wyeksponowania stylu poprzez właściwie zaprezentowane dodatki, które wpłyną na odbiór całego pomieszczenia. Prowansalskie dodatki ukazują typowo sielski, prowansalski styl, który zapewnia ciepłą atmosferę. W łazience możemy najczęściej zobaczyć dekoracje prowansalskie, takie jak koszyczki wiklinowe, suszone kwiaty, mydelniczki ceramiczne, słoje i butle umiejscowione na drewnianych półkach oraz oczywiście kwiaty lawendy, tak jednoznacznie kojarzone z Prowansją.

Nie należy oczywiście zapominać o odpowiednim oświetleniu łazienki, dzięki któremu podkreślimy jej stylowy charakter. Zdecydowanie lampy prowansalskie w towarzystwie finezyjnie wykonanych świeczników w formie naściennego kinkietu, będą stanowić uzupełnienie całej aranżacji.

 

Armatura łazienkowa w stylu prowansalskim

W łazienkach prowansalskich najczęściej możemy spotkać wolnostojące, białe wanny na fikuśnych srebrnych lub złotych nogach. Jednak zamontowanie prysznica nie będzie śmiertelnym grzechem, pod warunkiem, że ukryjemy go za ozdobnym ażurowym parawanem lub lustrem weneckim.

łazienka prowansalska wanna

źródło: lazienkowy.pl

Bardzo dobrze będzie pasować umywalka nablatowa otoczona drewnianą szafką. Baterie łazienkowe również możemy kupić zachowując styl i charakter Prowansji. Najczęściej będą utrzymane w stylu retro, o chłodnym srebrnym kolorze lub wyglądem przypominającym mosiężne.

Należy jednak pamiętać, że łazienka oprócz licznych elementów dekoracyjnych powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jednak dzięki bogatej ofercie armatury i mebli nie będzie stanowiło to problemu.