Luksfery w łazience – ściany pełne światła

Od pewnego czasu w dziedzinie wykańczania i dekoracji wnętrz możemy zauważyć powracającą modę na luksfery, które dzięki odpowiedniej aranżacji tworzą niepowtarzalny klimat.
Niegdyś luksfery kojarzone były głównie ze świetlikami na klatkach schodowych w budynkach przemysłowych. Wówczas najważniejsze były kwestie praktyczne, a nie wizualne. Wkrótce potem poszły w zapomnienie. W obecnych czasach powracają do łask. Ściana z luksferów stała się prawdziwym hitem, a dzisiejsze aranżacje to niezwykle ciekawe i nowoczesne rozwiązania na urządzenie łazienki.

 

Co to są luksfery?

Luksfery to inaczej pustaki szklane, wykorzystywane przy tworzeniu wypełnienia ścian i stropów. W obecnych czasach częściej używamy słowa pustaki szklane, ponieważ różnią się od swoich poprzedników wykonaniem.

Luksfery są jednolitą bryłą szkła, natomiast pustaki szklane, jak sama nazwa wskazuje, mają wewnątrz powietrze, dzięki czemu są lżejsze i bardziej praktyczne w użyciu. Wytwarzane są na bazie szkła specjalnie barwionego lub przezroczystego. Czasami można spotkać dodatkowo ozdabiane za pomocą kreatywnych i ciekawych wzorów.

Źródło: megalazienki.pl

W przypadku przezroczystych pustaków ilość przenikającego światła będzie sięgała nawet 80%, podczas gdy te barwione uzyskują wynik na poziomie 50%, co jest zależne od tego, jaki będą miały kolor. Niektórzy porównują luksfery do okien, nic dziwnego, ponieważ mogą z powodzeniem pełnić ich funkcję, dzięki przenikaniu światła.

Ogromy wybór szklanych pustaków daje duże możliwości aranżacyjne, dostosowane do wielkości łazienki, jak i potrzeb jej naświetlenia.

 

Kiedy luksfery używane są w łazienkach?

Przede wszystkim, kiedy chcemy uzyskać efekt dodatkowego naświetlenia pomieszczenia. Szczególnie, jeżeli posiadamy łazienkę bez okna, ta funkcja luksferów łazienkowych okazuje się bardzo przydatna. W przypadku dużych łazienek, musimy użyć sporej liczby lamp, halogenów i innych form oświetlenia, jednak dzięki wykorzystaniu pustaków szklanych, będziemy mogli ograniczyć ich liczbę.

Źródło: wnetrzarz.eu

Luksfer nie tylko pełni praktyczną funkcję. Dzięki bogatej ofercie form, kolorów i struktur, z powodzeniem urozmaicą łazienkę, dodając jej nowoczesnego i atrakcyjnego charakteru. Ponadto nie należy zapominać o bardzo ważnej i praktycznej roli, jaką spełnia w łazience. Mianowicie pustaki szklane są odporne na wilgoć, dzięki czemu kabina prysznicowa z luksferów jest bardzo dobrym, jak i eleganckim rozwiązaniem. Z łatwością można utrzymać je w czystości, ponieważ nie wymagają żadnych zabiegów konserwujących czy pielęgnacyjnych.

Dodatkowo ogromną zaletą wykorzystania matowych luksferów jako osłony prysznicowej, jest to, że nie widać nieestetycznych zacieków, a luksfera, jako duży element dekoracyjny musi być zawsze czysta.

 

Pustaki szklane – montaż i cena

Pustaki można kupić niemal w każdym markecie budowlanym, a montaż nie jest tak trudny jakby mogło się wydawać. Chyba najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniej zaprawy klejowej. Klej do luksferów musi charakteryzować się dużą przyczepnością, za to nie może być sztywny, ponieważ pustaki mogą pękać.

Luksferów nie możemy ciąć, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni ich dobór pod kątek wymiarów. Pustaki można kłaść w kilku warstwach, spoiny pomiędzy nimi zapełniamy zaprawą. Cena luksferów w zależności od przepuszczalności światła, rodzaju tworzywa i preferowanych zdobień waha się pomiędzy 14 zł a 30 zł.