Mała łazienka – jak ją urządzić?

Aranżacja małej łazienki wymaga pewnych kompromisów. Jednak przy odrobinie wyobraźni i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, można zagospodarować przestrzeń w sposób stylowy i funkcjonalny, nie rezygnując z potrzebnego wyposażenia i praktycznych udogodnień.

Planując projekty małych łazienek trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach: odpowiednim rozmieszczeniu niezbędnych sprzętów, wykorzystaniu każdej, nawet najmniejszej przestrzeni oraz odpowiedniej kolorystyce i oświetleniu.

Mała łazienka z prysznicem czy z wanną?

Urządzanie niewielkiej łazienki powinno się rozpocząć od umiejscowienia najbardziej gabarytowego sprzętu, czyli tego związanego z przestrzenią kąpielową. Idealna wizja zakłada podział na strefę prysznicową i wannę. Jednak typowa, wąska łazienka w bloku zazwyczaj uniemożliwia jej realizację. Znacznie łatwiej jest wygospodarować miejsce dla półokrągłej kabiny prysznicowej, którą można umieścić w rogu łazienki.

prysznic w małej łazience

źródło: muratordom.pl

Warto jednak rozważyć rezygnację z brodzika na rzecz odwodnienia liniowego, które ma znaczne walory estetyczne dzięki wpasowaniu w powierzchnię podłogi. To modne i elastyczne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić przestrzeń i umożliwia stworzenie strefy kąpielowej właściwie w dowolnym miejscu – nawet pod skośną ścianą łazienki na poddaszu. Kabinę bez brodzika często umieszcza się w łazienkowej wnęce, odgradzając natrysk od reszty pomieszczenia szklaną ścianką lub drzwiami.

Inne możliwości wykorzystania wnęki to umieszczenie w niej kompaktowej wanny lub umywalki typu „miska” stawianej na blacie. W tym ostatnim przypadku warto zagospodarować także przestrzeń pod blatem, montując półki, wstawiając szafkę, kosz na pranie czy pralkę.

Jeżeli zależy nam na kompleksowym rozwiązaniu strefy kąpielowej, możemy zdecydować się na wannę prysznicową. Wanna i natrysk w jednym to różne możliwości kąpieli i jednoczesna oszczędność miejsca. Wizualnego efektu dopełni nowoczesny panel prysznicowy i deszczownica.

Jak wybrać urządzenia sanitarne?

Pozostałe elementy wyposażenia łazienki należy dobierać z dużą rozwagą. Wydaje się, że aby uniknąć efektu „stłoczenia”, powinniśmy wybierać możliwie najmniejsze urządzenia. Pamiętajmy jednak, że umywalka  musi mieć minimum 45 cm szerokości i 40 cm głębokości, aby można było wygodnie z niej korzystać. Na rynku dostępne są modele narożne lub narożne asymetryczne. Jeśli chodzi o baterię, najlepiej wybrać wersję naścienną.

www.marantess.pl

źródło: marantess.pl

Przemyśleć należy także wybór sedesu. Obecnie popularne są modele podwieszane – ze względu na estetykę oraz łatwość utrzymania czystości podłogi. Ten rodzaj montowany jest na ukrytym w ścianie stelażu, którego ustawienie wymaga ok. 15-20 cm dodatkowego miejsca (oprócz długości samej miski ustępowej). Tradycyjne sedesy stojące występują aktualnie również w wersji z pionowym odpływem, który umożliwia dosunięcie urządzenia bliżej ściany i tym samym oszczędzenie miejsca.

Meble łazienkowe – postaw na prostotę

W małej łazience warto zadbać o porządek i o to, by wszystkie kosmetyczne drobiazgi były pochowane. W ten sposób zyskamy wrażenie większej przestrzeni. W utrzymaniu porządku pomogą odpowiednio dobrane meble łazienkowe. Nie powinno być ich w pomieszczeniu zbyt dużo. Dobrym wyborem będzie wąska, wysoka szafka (tzw. „słupek”) oraz pojemne szuflady pod umywalkę, które bez problemu pomieszczą nawet większy sprzęt, np. suszarkę. Z kolei drobne przedmioty można w nich posegregować dzięki specjalnym organizerom.

www.meble21.com.pl

źródło: meble21.com.pl

Mała łazienka może być bardzo ergonomiczna dzięki wykorzystaniu wszelkich zakamarków. Można w nich urządzić schowki na środki czystości czy papier toaletowy. Przydatną półkę możemy zyskać na przykład, nie zabudowując do końca stelaża podwieszanego WC. Można zostawić ją otwartą lub przerobić na szafkę.

Starajmy się jak najmniej mebli ustawiać na podłodze. Warto wykorzystać przestrzeń na ścianie (bardzo modne i efektowne są półki w ścianach np. nad wanną lub w kabinie prysznicowej) oraz wybierać meble podwieszane.

Optyczne powiększenie

Aranżacje małych łazienek nie bez powodu utrzymane są zazwyczaj w jasnej kolorystyce.  Wybierając chłodne barwy na ścianach oraz chłodne oświetlenie, uzyskamy efekt czystości i przestronności. Zapomnijmy o soczystych, intensywnie kolorowych kafelkach, a także o czerni. Najlepiej sprawdzi się biel i beż – jeśli taka kolorystyka wydaje nam się nudna, możemy zastosować bardziej wyraziste dodatki. Naszymi sprzymierzeńcami będą lustra, fototapety, luksfery i półprzezroczyste materiały.

źródło: dobrzemieszkaj.pl

źródło: dobrzemieszkaj.pl

Najlepszy pomysł na małą łazienkę to nawiązanie do minimalistycznego stylu. Zrezygnujmy z ozdób i nietypowych kształtów. Unikajmy dużych kafli, dekorów oraz materiałów o wyrazistych wzorach. Jeżeli w naszej łazience jest okno, nie wieszajmy na nim zasłonek – wybierzmy lekkie rolety lub żaluzje albo zostawmy je odsłonięte. Dzienne światło także powiększa małą przestrzeń – efekt ten spotęguje się, jeśli w pobliżu okna znajdzie się lustro.

W optycznym powiększeniu wnętrza swoją rolę odgrywa też rozstawienie sprzętów i mebli. Jeśli to możliwe, nie stawiajmy kabiny prysznicowej na wprost wejścia – w ten sposób pomieszczenie będzie wydawało się ciasne. Naprzeciw drzwi łazienkowych najlepiej jest umieścić umywalkę, wraz z wiszącym nad nią lustrem. Jeżeli drzwi otwierają się do środka, potęguje to wrażenie ciasnoty i utrudnia poruszanie się. W takim wypadku warto zmienić kierunek otwierania drzwi bądź wstawić model przesuwny.