Montaż kabiny prysznicowej bez pomocy fachowca? To prostsze niż myślisz!

Samodzielny montaż kabiny prysznicowej wcale nie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności. Jeśli poradziłeś sobie z ułożeniem glazury, terakoty i montażem umywalki, to zamocowanie dwóch ścianek w narożniku łazienki nie będzie dla ciebie większym wyzwaniem – szczególnie z naszą pomocą.

Tych narzędzi będziesz potrzebował do pracy

Jeszcze zanim na dobre zabierzesz się za rozpakowywanie kompletu elementów upewnij się, że masz pod ręką wszystkie narzędzia, których będziesz potrzebował do pracy.


Zadbaj przede wszystkim o:

 • śrubokręt
 • poziomicę
 • ołówek kreślarski lub flamaster
 • nóż budowlany
 • pistolet do silikonu
 • zestaw kluczy imbusowych
 • wiertarkę lub wkrętarkę elektryczną
 • suwmiarkę

 

Montaż kabiny bez fachowca, ale w dwuosobowym zespole

Za pomiary możesz zabrać się sam, ale właściwy montaż ścianek (frontowej i bocznej) wymaga pracy przynajmniej dwóch osób. Zachowanie idealnego pionu szyby to gwarancja, że kabina będzie szczelna, a ty nie będziesz musiał martwić się o wyciekającą spod uszczelek wodę podczas brania prysznica. Jeśli magnesy ścianek nie będą stykały się na całej długości, kalibracja wysokości ścianek na końcowym etapie będzie utrudniona, o ile w ogóle możliwa.

 

 Uwaga!

Po rozpakowaniu kabiny policz dokładnie wszystkie elementy zgodnie z załączoną do zestawu dokumentacją. Jeśli w paczce zabrakło listwy progowej, łącznika, klamry środkowej lub jednego z kilku pierścieni regulacyjnych, montaż nie pójdzie sprawnie.

Poza tym pamiętaj, że niezależnie od naszych wskazówek powinieneś trzymać się ściśle instrukcji dołączonej przez producenta kabiny.

 

Tak powinien przebiegać montaż kabiny prysznicowej

Zakładamy, że poradziłeś sobie z przygotowaniem podłoża pod kabinę, tj. zdecydowałeś się albo na montaż bezpośrednio na podłodze, albo osadzenie stelaża na brodziku dołączonego do kompletu. Niezależnie od techniki, podstawa powinna być idealnie wypoziomowana – tak, aby woda mogła swobodnie spływać w stronę odpływu.

 

 1. Zacznij od montażu profili bocznych kabiny

Skorzystaj z instrukcji – sprawdź wymiary górnych, pionowych profili i zaznacz miejsca, w jakich będą przebiegały na ścianach. Teraz przykręć je i zacznij od przymiarki ścianek z pleksi. Jeśli utrzymują pion, to pierwsza i zarazem najważniejsza część pracy już za tobą.

 

IMG_7743

Źródło: sanplast.pl

 

Wcześniej upewnij się, czy producent nie oznaczył stron pleksi. Zdarza się, że ścianki po wewnętrznych stronach są pokryte warstwą specjalnego wosku, który ogranicza nadmierne osadzanie się kamienia wraz z upływem czasu.

 

 1. Przejdź do montażu dolnych profili

Wymierz dokładnie odległości, jakie dzielą zewnętrzne krawędzie pleksi od ścianek, dotnij listwy dolne i nawierć je w odpowiednich miejscach. Wsuń je pod pleksi, przykręć i zamontuj zaczepy. Na tym etapie powinieneś zabezpieczyć tak stworzony stelaż z profili silikonem, ale zanim się za to zabierzesz, sprawdź rekomendacje producenta w dołączonej do zestawu instrukcji (być może przewidziano dodatkową uszczelkę). Nadmiar silikonu zbierz delikatną gąbką lub jeśli tak ci wygodniej – palcem.

 

maxresdefault

Źródło: youtube.com

 

 1. Zamontuj górny profil, uszczelki i klamkę

W zależności od budowy kabiny, teraz czas na montaż rolek, na których będą poruszały się drzwi albo klamer z amortyzatorami oraz profilu górnego. Kiedy się z tym uporasz, do ścianek zamocuj klamki i uszczelki z wbudowanymi magnesami, dzięki którym kabina będzie w 100% szczelna.

 

montaz-kabiny

Źródło: m-ekspert.pl

Jeśli projekt twojej kabiny jest typowy, pozostaje jeszcze dociąć i zamontować uszczelkę dolną, którą zamontujesz od wewnętrznej strony profili dolnych.

 

Wskazówki, które możesz wykorzystać przy montażu

 • Jeśli nawiercasz otwory, rób to wkrętarką albo wiertarką z wyłączoną opcją udaru
 • Po skończonej pracy upewnij się, że kabina jest w 100% szczelna
 • Silikon schnie nawet do 48 godzin od chwili nałożenia
 • Zwracaj uwagę na detale – te same pomiary wykonuj nawet kilkukrotnie