Odpływ liniowy – co to jest?

odpływ liniowy co to jest

Odpływ liniowy, nazywany również odwodnieniem liniowym lub odpływem łazienkowym, jest elementem armatury hydraulicznej odprowadzającym wodę z prysznica poprzez podłogę łazienki.
Dzięki temu nie ma konieczności montowania brodzika, ani kabiny prysznicowej. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, a co najważniejsze – funkcjonalne. Maskownica pozwala uzyskać efekt dekoracyjny, a dzięki łatwej dostępności również czystość.

Zalety odpływów liniowych

Odwodnienie liniowe daje znacznie szersze możliwości aranżacji łazienki, jest elegancje, idealnie dopasowane do pomieszczenia i bardzo wygodne. Rozwiązanie jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych akrylowych brodzików. Cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju i coraz bardziej interesuje inwestorów, którzy pragną stworzyć eleganckie i funkcjonalne wnętrza. Brak progów i załamań pozwala na zachowanie czystości, ponieważ na całej długości odpływu liniowego nie gromadzą się nieczystości i bakterie, w przeciwieństwie do tradycyjnych brodzików. Odpływy liniowe mają również przewagę w łazienkach, w których nie sprawdzają się tradycyjne rozmiary brodzików. Ponadto brak progów znaczenie ułatwia kąpiel osobom niepełnosprawnym.

odpływ liniowy prysznicowy

źródło: pieknydom24.pl

Odpływy liniowe są o wiele dłuższe niż punktowe, więc płaszczyzna odbioru wody jest większa, może być zamontowany w dowolnym miejscu w przestrzeni prysznicowej. Pokrywy są bardzo wygodne przy zdejmowaniu, praktyczny koszyczek wymaga tylko przepłukania. Jednak to nie koniec zalet, w tak zaprojektowanym stanowisku prysznicowym można wykorzystać niemal każdą kabinę o dowolnym rozmiarze i kształcie. Dodatkowym atutem jest optyczne powiększenie pomieszczenia, co jest szczególnie ważne dla użytkowników małej łazienki.

 

Rodzaje odpływów liniowych

Odpływy liniowe składają się z syfonu, rusztu i rynny, która jest wmontowana w posadzkę. Widocznym elementem jest tylko ruszt. Odpływ liniowy wymaga ustawienia spadku podłoża tylko z jednej strony, dzięki czemu woda może szybko spłynąć do kanalizacji – sprawdzi się to zwłaszcza przy montażu kabiny walk-in (o kabinach walk-in pisaliśmy również w poprzednim wpisie).

 

Wyróżniamy następujące typu odwodnieni liniowych:

  • zabudowane płytką – jest to opcja, która wygląda najbardziej minimalistycznie i elegancko. Dzięki specjalnym otworom na krawędzi płytek woda wpływa do kanalizacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej łazience, jedyną wadą jest utrudniony dostęp do wnętrza konstrukcji.
  • narożne – przybiera kształt trójkąta i jest umiejscowiony w narożniku kabiny. Dzięki narożnemu odpływowi woda ma większą przepustowość.
  • ścienne – elementy montażowe w tym przypadku są ukryte w ścianie, a syfon jest umieszczony z boku. Spadek jest formowany jednostronnie bądź dwustronnie.

 

Budowa odpływu liniowego

Odpływ liniowy jest wmontowany w podłogę łazienkową pod terakotą. Składa się z rynny odpływowej, kołnierza, syfonu ukrytego pod podłogą, nóżki z regulacją oraz maskownicy, która daje nam duże możliwości aranżacyjne.

odpływ liniowy przekrój

źródło: własne

Odwodnienia liniowe wykonane są ze stali nierdzewnej i mogą przybierać różny kształt i wygląd. Mogą być tylko drobnym akcentem lub atrakcyjną dekoracją. Tego typu brodzik można skonstruować samodzielnie, ale wygodniejszym rozwiązaniem są gotowe do montażu zestawy. Wśród nich znajdziemy zestawy antypoślizgowe oraz antybakteryjne.