Odpływ liniowy – co to jest?

odpływ liniowy co to jest

Odpływ liniowy, nazywany również odwodnieniem liniowym lub odpływem łazienkowym, jest elementem armatury hydraulicznej odprowadzającym wodę z prysznica poprzez podłogę łazienki.
Dzięki temu nie ma konieczności montowania brodzika, ani kabiny prysznicowej. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, a co najważniejsze – funkcjonalne. Maskownica pozwala uzyskać efekt dekoracyjny, a dzięki łatwej dostępności również czystość.

Zalety odpływów liniowych

Odwodnienie liniowe daje znacznie szersze możliwości aranżacji łazienki, jest elegancje, idealnie dopasowane do pomieszczenia i bardzo wygodne. Rozwiązanie jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych akrylowych brodzików. Cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju i coraz bardziej interesuje inwestorów, którzy pragną stworzyć eleganckie i funkcjonalne wnętrza. Brak progów i załamań pozwala na zachowanie czystości, ponieważ na całej długości odpływu liniowego nie gromadzą się nieczystości i bakterie, w przeciwieństwie do tradycyjnych brodzików. Odpływy liniowe mają również przewagę w łazienkach, w których nie sprawdzają się tradycyjne rozmiary brodzików. Ponadto brak progów znaczenie ułatwia kąpiel osobom niepełnosprawnym.

odpływ liniowy prysznicowy

źródło: pieknydom24.pl

Odpływy liniowe są o wiele dłuższe niż punktowe, więc płaszczyzna odbioru wody jest większa, może być zamontowany w dowolnym miejscu w przestrzeni prysznicowej. Pokrywy są bardzo wygodne przy zdejmowaniu, praktyczny koszyczek wymaga tylko przepłukania. Jednak to nie koniec zalet, w tak zaprojektowanym stanowisku prysznicowym można wykorzystać niemal każdą kabinę o dowolnym rozmiarze i kształcie. Dodatkowym atutem jest optyczne powiększenie pomieszczenia, co jest szczególnie ważne dla użytkowników małej łazienki.

 

Rodzaje odpływów liniowych

Odpływy liniowe składają się z syfonu, rusztu i rynny, która jest wmontowana w posadzkę. Widocznym elementem jest tylko ruszt. Odpływ liniowy wymaga ustawienia spadku podłoża tylko z jednej strony, dzięki czemu woda może szybko spłynąć do kanalizacji – sprawdzi się to zwłaszcza przy montażu kabiny walk-in (o kabinach walk-in pisaliśmy również w poprzednim wpisie).

 

Wyróżniamy następujące typu odwodnieni liniowych:

  • zabudowane płytką – jest to opcja, która wygląda najbardziej minimalistycznie i elegancko. Dzięki specjalnym otworom na krawędzi płytek woda wpływa do kanalizacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej łazience, jedyną wadą jest utrudniony dostęp do wnętrza konstrukcji.
  • narożne – przybiera kształt trójkąta i jest umiejscowiony w narożniku kabiny. Dzięki narożnemu odpływowi woda ma większą przepustowość.
  • ścienne – elementy montażowe w tym przypadku są ukryte w ścianie, a syfon jest umieszczony z boku. Spadek jest formowany jednostronnie bądź dwustronnie.

 

Budowa odpływu liniowego

Odpływ liniowy jest wmontowany w podłogę łazienkową pod terakotą. Składa się z rynny odpływowej, kołnierza, syfonu ukrytego pod podłogą, nóżki z regulacją oraz maskownicy, która daje nam duże możliwości aranżacyjne.

odpływ liniowy przekrój

źródło: własne

Odwodnienia liniowe wykonane są ze stali nierdzewnej i mogą przybierać różny kształt i wygląd. Mogą być tylko drobnym akcentem lub atrakcyjną dekoracją. Tego typu brodzik można skonstruować samodzielnie, ale wygodniejszym rozwiązaniem są gotowe do montażu zestawy. Wśród nich znajdziemy zestawy antypoślizgowe oraz antybakteryjne.

Odpływ liniowy – co to jest?
3.33 (66.67%) 3 votes