Odpływ ścienny – funkcjonalna i designerska alternatywa dla brodzika

odpływ ścienny vabo

Kabina prysznicowa z racji wygody i możliwości wzięcia szybkiej kąpieli jest bardzo ważnym elementem nie tylko małych łazienek. Wykańczając łazienkę z kabiną prysznicową mamy do dyspozycji wiele interesujących rozwiązań designerskich i technicznych. Jedno z nich stanowi odpływ prysznicowy ścienny, znany również jako wpust ścienny, który z kilku względów stanowi godną rozważenia alternatywę dla tradycyjnych brodzików prysznicowych. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najważniejsze cechy i zalety tego rozwiązania.

Co to jest odpływ ścienny?

Odpływ ścienny to konstrukcja umożliwiająca usuwanie wody z płaskiej powierzchni stanowiącej podstawę kabiny prysznicowej. Syfon z odpływem znajduje się na stelażu zamontowanym tuż za ścianą, a sam odpływ znajduje się na poziomie podłogi, woda wydostaje się z niej poprzez wąską szczelinę, nad którą umieszczona jest estetyczna płyta maskująca. W jej wnętrzu mieści się natomiast rura odpływowa.

Jak zamontować odpływ w ścianie?

Jeżeli w naszej łazience zdecydujemy się na odpływ ścienny, montaż nie będzie szczególnie skomplikowany, choć oczywiście wymaga pewnego doświadczenia w przeprowadzaniu prac wykończeniowych. Syfon odpływu umieszczamy między obudową stelaża odpływu, a ścianą łazienki. Rura odpływowa musi się natomiast zmieścić wewnątrz podłogi uwzględniając wszystkie jej warstwy. Gdy wykończymy już ścianę widoczna pozostanie jedynie elegancka płyta maskująca.

Dlaczego odpływ prysznicowy ścienny staje się coraz bardziej popularny?

Wpust prysznicowy prezentuje przynajmniej kilka zalet na tle zwykłych brodzików. Zostawiając na chwilę kwestię estetyki, daje on większe pole manewru przy projektowaniu kabiny prysznicowej, gdyż nie jesteśmy tu ograniczeni standardowymi wymiarami kabiny oferowanymi przez producentów. Nasza kabina może zatem przybrać w ten sposób dowolny kształt i rozmiar, co przyczynia się do bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni.

odwodnienie ścienne ergo

źródło: własne

Kolejny argument przemawiający za tym, by wybrać odwodnienie ścienne to po prostu wygoda. Chociaż brodziki akrylowe nie są szczególnie wysokie, przy mokrej powierzchni pokonanie nawet tego niewielkiego podwyższenia ogranicza nasz komfort. W przypadku osób starszych, kontuzjowanych bądź niepełnosprawnych fizycznie dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa, które w przypadku odpływu ściennego jest przecież wyższe.

Odpływ liniowy ścienny w służbie nowoczesnego designu  

Coraz więcej osób decyduje się na odpływ liniowy w ścianie ze względów estetycznych. W dzisiejszych wnętrzach, w tym również łazienkach najczęściej króluje minimalizm. Coraz częściej spotykamy w łazienkach podłogi bez fug, w których brodzik, a nawet podłogowy odpływ liniowy zakłóca spójność aranżacji. Wówczas wpust ścienny okazuje się doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza że większość rodzajów maskowania ma metalowy połysk i prostokątny kształt, przez co dobrze współgra z nowoczesnym wnętrzem.

odwodnienie ścienne maskownica

źródło: własne

Ciekawym rozwiązaniem, które dobrze współgra z minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzem są również odpływy liniowe wzbogacone o światło LED, co ma swoje znaczenie funkcjonalne i wizualne. Jaką sumę pieniędzy należy zainwestować w odpływ ścienny? Cena w zależności od producenta zastosowanych rozwiązań może wahać się pomiędzy 400 a 2000 zł. To całkiem sporo, jednak wiele osób jest w stanie ją wydać na odpływ liniowy, by zaspokoić swoje potrzeby związane z estetyką i wygodą.