Łazienka z oknem – aranżacje i pomysły

łazienka z oknem

Niezależnie od metrażu łazienki, okno zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Wpadające światło dzienne optycznie powiększy małą łazienkę i korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Pomieszczenie będzie również lepiej wentylowane, jednak pomimo wielu zalet, znajdzie się też kilka wad posiadania okna w łazienkach.

Rola okna w łazience

Chyba najważniejszą rolą, jaką pełni okno w łazience jest wentylacja powietrza. Para wodna zbierająca się w pomieszczeniu powoduje nadmierną wilgoć oraz skraplanie się wody na lustrach. Otwierając okno po kąpieli szybko rozwiążemy ten problem, wpuszczając powiew świeżości.

Nie da się nie zauważyć, że wiosną i latem mamy więcej energii oraz jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do życia. To zasługa między innymi światła słonecznego. To właśnie ono wyznacza rytm dnia i pobudza do działania po przespanej nocy. Wpadające światło podczas porannego prysznica lub kąpieli pozytywnie nas nastroi i doda energii na resztę dnia.

okna dachowe

źródło: velux.pl

Okno łazienkowe, które daje lepsze oświetlenie ułatwia także codzienną toaletę. Dzięki niemu wykonanie idealnego makijażu stanie się jeszcze prostsze. Pozwoli przede wszystkim na dostrzeżenie wszelkich niedoskonałości, szczególnie, jeżeli posiadamy toaletkę pod samym oknem.

Niezależnie czy posiadamy okno dachowe łazienkowe czy tradycyjne, jeżeli tylko mamy dobry widok po drugiej stronie, to w pełni będziemy mogli się zrelaksować po ciężkim dniu. Jeśli nasza łazienka skierowana jest w stronę zachodnią, a okno nie będzie przysłonięte żadnym budynkiem to będziemy mieli niepowtarzalną okazję podziwiać zachód słońca.

Aranżacja łazienki z oknem

Nawet mała łazienka z oknem, będzie wyglądać na dużo większą niż jest w rzeczywistości, a jeszcze lepszy efekt osiągniemy stosując dodatkowo jasną paletę barw na ścianach i podłodze. Ponadto naturalne światło dziennie bardzo dobrze podkreśla piękno ceramiki.

łazienka z oknem balkonowym

źródło: klarchitekci.pl

Jednak małe łazienki z oknem mogą być również problematyczne. Usytuowanie, a także wielkość okna wpływa na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i mebli, więc właściwie do niego trzeba dostosować całą aranżację łazienki.

Okna dachowe do łazienki są o tyle problematyczne, że bywają trudno dostępne, jeżeli chcemy je umyć lub chociażby otworzyć, szczególnie, gdy stoi pod nimi wanna. Wąska łazienka z oknem również może stanowić nie lada problem, jeżeli okno jest duże to zajmuje cenną powierzchnię ściany.

Wąska łazienka z oknem wymaga dobrego przemyślenia pod kątem aranżacji i ustawienia wszystkich sanitariatów i mebli. Projekty łazienek z oknem nie są aż tak zróżnicowane, ponieważ nie ma zbyt wielu możliwości aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wąskiej, prostokątnej łazienki jest ustawienie wanny bądź prysznica tuż pod oknem.

duża nowoczesna łazienka z oknem

źródło: pinhouse.pl

Okno do łazienki nie jest problemem, jeżeli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń. Z powodzeniem zmieścimy we wnętrzu prysznic, jak i wannę, ustawioną pod oknem. W łazienkach wysoko umieszcza się okno łazienkowe. Wymiary typowego okna wynoszą 1765 mm x 1435 mm, jednak wszystko zależy od naszych możliwości i aranżacji.