Oświetlenie łazienki – o czym należy pamiętać?

Zanim zaczniesz przeglądać katalogi z plafonami i kinkietami ściennymi, powinieneś wiedzieć, że projekt oświetlenia łazienkowego nie może być dziełem przypadku. Kluczową rolę gra bowiem nie tylko rozmieszczenie opraw we wnętrzu, ale i właściwy dobór żarówek.
Te błędy w projekcie oświetlenia dyskwalifikują każdą łazienkę

 

Błąd 1: Żarówka żarowa, LED i halogen? Dla mnie to bez znaczenia

Nie uwierzyłeś chyba sprzedawcy, że najtańsza żarówka do nowego plafonu to właśnie ta, której potrzebujesz, prawda? Mamy taką nadzieję. Zapamiętaj, że to w jaką żarówkę wyposażona jest konkretna oprawa oświetleniowa ma znaczenie.

 

Żarówki żarowe

Charakteryzują się naturalną, ciepłą barwą, relatywnie niską ceną., ale przeciętną żywotnością, dużym poborem prądu, a co za tym idzie – kiepsko sprawdzają się w zastosowaniach łazienkowych. Oprawa musi być w 100% szczelna, aby nie zagrażała zdrowiu i życiu najmłodszych domowników.

 

Żarówki LED

Oszczędna, ale najtańsze egzemplarze bliżej nieokreślonych producentów nie spełniają podstawowych kryteriów jakościowych. Ich żywotność zależy od zastosowanej diody. Żarówki LED należy pochwalić za wysoką żywotność, wysoką kulturę pracy (niska temperatura, niski pobór prądu) i wysokie bezpieczeństwo ze względu na niskie napięcie zasilania. Dobra żarówka LED kosztuje nawet 5 razy więcej od tej konwencjonalnej.

 


* Uwaga: budżetowe żarówki LED tracą swoje pierwotne właściwości wraz upływem czasu. Liczba lumenów może obniżyć się nawet o połowę po przepracowaniu 5-10 tys. godzin.


 

Halogeny

Mocne światło, ale w zamian odpowiednio wysoki pobór energii elektrycznej. Nagrzewają się do wysokich temperatur, więc dzieci nie powinny mieć do nich bezpośredniego dostępu. Poza tym wysoka żywotność i szeroki zakres temperatury barwowej do wyboru.

Ostateczny wybór żarówki powinien być także wypadkową jej szczególnego zastosowania i tak np. żarówki LED doskonale sprawdzą się jako oprawy uzupełniające, halogeny jako oprawy podłogowe, a żarówki konwencjonalne (żarowe) jako podstawowe źródło oświetlenia łazienkowego do zasilania plafonu lub innej oprawy sufitowej.

halogeny-sufitowe

źródło: stylaga.pl

Błąd 2: Jedna oprawa oświetleniowa w łazience w 100% wystarczy

Nie, nie wystarczy. Musisz wiedzieć, że projekt oświetlenia łazienkowego wymaga wielu godzin pracy. Zacznij od rozrysowania wnętrza na kartce w wygodnej dla ciebie skali, np. 1 do 1000 i nakreśl rzuty każdej ze ścian. Jeśli chcesz i potrafisz – pomocny będzie ci także rzut izometryczny – dzięki niemu będziesz dokładnie wiedział, na co możesz sobie pozwolić, a na co nie.

Teraz czas na naniesienie pierwszych opraw na papier i obliczenie tzw. lux’ów, czyli właściwie natężenia oświetlenia. Tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że oprawy rzucają dokładnie tyle światła, ile chcesz. Łazienka nie może być ani prześwietlona, ani co gorsza – niedoświetlona, a przypomnijmy, że wyeliminowanie półcieni np. kinkietami ściennymi jest trudniejsze niż mogłoby ci się wydawać.

 


Uwaga!

Nie myl luxów z lumenami. To dwa zupełnie różne pojęcia.


 

Błąd 3: Nie interesuje mnie temperatura barwowa

Temperatura barwowa oprawy powinna wpisywać się w indywidualny charakter wnętrza:

 

  • Łazienka klasyczna: szukaj opraw z żarówkami o neutralnej barwie, tj. na poziomie 4500 K. To dobry kompromis między funkcjonalnością, a właściwościami aranżacyjnymi. Tę temperaturę barwową docenią przede wszystkim kobiety – podobną temperaturę ma naturalne oświetlenie, więc przygotowanie dziennego makijażu nie będzie sprawiało trudności.

 

  • Łazienka retro (styl rustykalny): 3000 K to wartość optymalna. Barwa ciepła doskonale komponuje się z postarzanymi elementami wyposażenia łazienek, a w tym m.in. mosiądzem, złotem, srebrem, ciemnymi tapetami ściennymi i naturalnym drewnem.

 

  • Łazienka nowoczesna: zimne barwy mile widziane, 5500 K – 6000 K to wartości optymalne dla minimalistycznie urządzonych łazienek, gdzie dominują duże, gładkie, połyskliwe i ciemne powierzchnie.