
Łazienka jest pomieszczeniem bardzo często uczęszczanym przez domowników, dlatego musi być wysoce funkcjonalna. Nie można oczywiście zapominać o estetyce. Projektowanie łazienki na własną rękę może być nie lada wyzwaniem, dlatego przedstawiamy wskazówki, które pozwolą na stworzenie pomysłowej aranżacji. W dużych marketach dostaniemy już wszystko, co może uczynić naszą łazienkę miejscem komfortowym i efektownym. Możemy kupić dekoracyjne baterie łazienkowe, ceramikę o najróżniejszych formach, a także spłuczki uruchamiane na fotokomórkę. Jednak jak odpowiednio wykorzystać te elementy, by stworzyć przyjazny klimat w łazience?
- Łazienka – projekt szyty na miarę
Dobry projekt łazienki należy zacząć od określenia oczekiwań, potrzeb oraz nakładów finansowych, jakie możemy na nią przeznaczyć. Niezależnie od tego czy chcemy zaprojektować nową łazienkę, czy odnowić starą, trzeba pamiętać, że jest to inwestycja, która wymaga dobrego przygotowania.
Powierzchnia łazienki to najważniejsze kryterium, jakie musimy brać pod uwagę podczas urządzania łazienki. Wybór wanny, prysznica, umywalki, czy mebli zależny od wielkości łazienki oraz układu kanalizacji w naszym domu. Aranżacje łazienek wart zacząć od stworzenia planu na papierze milimetrowym, biorąc pod uwagę odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami oraz oczywiście układ instalacji elektrycznej i sanitarnej.
- Ergonomia i funkcjonalność
Mała umywalka czy wanna nie doda optycznie przestrzeni w małej łazience, dlatego nie warto kupować najmniejszych urządzeń kosztem naszej wygody. Niewielką łazienkę można optycznie powiększyć wieszając lustra, stosując jasne kolory, bądź ukrywając pojemne szafki w ścianie. Na dodatek wcale nie ma konieczności stawania przed wyborem: wanna, czy prysznic? Problem rozwiąże parawan nawannowy, najlepszy będzie całkowicie przezroczysty i bezbarwny.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli jesteśmy posiadaczami pokoju kąpielowego, albo dużej łazienki. Projekty zakładają wówczas dużą wannę umiejscowioną nawet na środku łazienki, albo montaż jednocześnie prysznica i wanny. Obecnie nastąpiła również zmiana w montażu armatury łazienkowej. Projekt łazienki zakłada montaż podtynkowy, czyli zakuty w ścianie, a na płytkach widoczne są jedynie elementy natynkowe. Dzięki temu łazienka zyska lekkości i elegancji.
- Aranżacja ścian i podłóg
Projekty łazienek uwzględniają oczywiście odpowiednią aranżację ścian i podłóg. Na rynku jest ogromy wybór płytek i materiałów dekoracyjnych. Płytki ceramiczne i szklane, kamień, beton, drewno, tafle szkła, tapety winylowe to tylko niektóre propozycje. Warto podzielić łazienkę na strefy: umywalka, wanna, toaleta. Tym sposobem osiągniemy ład i porządek. Materiały dekoracyjne sprawdzą się niemal w każdej łazience na danym fragmencie, tworząc ozdobę pomieszczenia. Należy pamiętać, że wzorzyste ściany pomniejszają optycznie łazienkę, w tym przypadku lepiej wybrać jednolite z małym wzorem.
Podłoga również zasługuje na dużo uwagi. Coraz popularniejsze jest lite drewno odporne na wilgoć, takie jak wenge, merbau, lapacho, modrzew, jawor, klon. Przed wyborem podłogi należy określić swoje oczekiwania – czy chcemy montować ogrzewanie podłogowe. Niektóre drewniane podłogi można położyć na ogrzewanie podłogowe. Bardzo dobrym materiałem, którym możemy posłużyć się w tym celu jest beton, który może być pomalowany na dowolny kolor.
- Oświetlenie w łazience
W łazience potrzebujemy kilku źródeł światła. Przede wszystkim ogólnego, który rozświetli całą powierzchnię oraz dobrego oświetlenia nad lustrem i umywalką. Światło główne ma za zadanie poprawienie widoczności przy sprzątaniu, a także czynnościach higienicznych. Mogą to być żarówki halogenowe w podwieszanym suficie, jak i lampa z kloszem dobrze przepuszczającym światło.
Aby wykonać perfekcyjnie makijaż, albo ogolić zarost na twarzy w przypadku mężczyzn warto zamontować kinkiety z zamkniętymi kloszami po obu stronach lustra. Dobrze oświetlą twarz, nie zmieniając koloru. W łazience nie powinno montować się lampy wiszącej, stojącej lub stołowej, ponieważ może krępować ruchy, a co najważniejsze grozi porażeniem prądem w kontakcie z wodą.
- Meble i dodatki
Najlepszym rozwiązaniem do łazienki są szafki wnękowe. Na kosmetyki będzie wystarczająca niższa, o głębokości 10cm, na ręczniki ok. 40 cm. W polskich domach najczęściej możemy spotkać białe meble, jednak na rynku jest ogromny ich wybór, od drewnianych po kolorowe. Do małych łazienek najlepiej sprawdzą się jasne kolory, w dużych jest dowolność aranżacyjna. W szafce na kosmetyki warto zamontować szklane półki, które ułatwią szybkie przejrzenie zawartości. Na samym dole lub górze szafek powinny się znajdować rzeczy, których rzadko używamy.
Umeblowania nie musi stanowić jedynie szafka na kosmetyki i ręczniki, ładną dekoracją łazienki będzie również szafka wnękowa na pralkę, która może być otwarta lub zamknięta. A co z koniecznymi akcesoriami, które z reguły nie zdobią łazienki, takimi jak szczotka do WC? Najlepiej będzie zharmonizować akcesoria z bateriami łazienkowymi. Niektórzy producenci oferują całe serie dodatków takich jak mydelniczki, kubki na szczoteczki, czy wieszaki na ręczniki. Wizualizacja łazienki przed przystąpieniem do pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki temu będziemy mogli zweryfikować swoje oczekiwania do możliwości, a także zaplanować budżet na aranżację łazienki.