Remont łazienki – poznaj całkowity koszt

Zanim zaczniesz przeglądać katalogi z umywalkami, kabinami prysznicowymi, glazurą i akcesoriami łazienkowymi, przygotuj przynajmniej wstępny kosztorys i upewnij się, że jesteś przygotowany na wydatek rzędu kilku – kilkunastu tys. złotych. Gotowy? Zaczynamy.

Projekt łazienki na papierze, z aplikacji czy z katalogu?

To, z jaką fakturą VAT wyjdziesz ze sklepu z materiałami budowlanymi zależy przede wszystkim od standardu, na jaki jesteś zdecydowany. Generalny remont łazienki o powierzchni 10 metrów może kosztować cię kilkaset, kilka tysięcy, a w skrajnych wypadkach nawet kilkanaście tys. złotych, gdybyś zdecydował się na naturalny kamień na podłodze, ekskluzywne, utrzymane w minimalistycznym stylu oprawy oświetleniowe, ogrzewanie podłogowe i pozłacane mydelnice czy wieszaki na ręczniki.

 

Rzut łazienki w skali na papierze

Jeśli w planach masz całkowite przeprojektowanie łazienki, zabierz się za projekt w skali 1:100. Przygotuj rzuty każdej ze ścian, dzięki którym będziesz wiedział, czy możesz pozwolić sobie na wannę, kabinę prysznicową czy zaaranżowaną strefę kąpieli z odpływem poziomym. Dowiesz się też, jaką powierzchnię zajmie glazura, terakota i czy wybór podwójnej umywalki to rzeczywiście dobry pomysł.

 

Może jednak projekt z biura?

Sam sposób zagospodarowania wnętrza łazienki możesz przekazać także do biura architektonicznego, ale licz się z tym, że dla nawet niewielkiego wnętrza podstawowy projekt to koszt rzędu 500-1000, a nawet 2000 złotych i więcej.

Pewną alternatywą mogą okazać się dedykowane aplikacje wiodących producentów mebli – przykładem może być m.in Ikea Planner.

 

Prosta kalkulacja remontu łazienki krok po kroku

Na potrzeby tego materiału przygotowaliśmy szacunkowy koszt remontu przeciętnej łazienki w bloku o powierzchni całkowitej 10,5 m kw. i powierzchni ścian 31,20 m kw.

 

Koszt urządzeń sanitarnych

  • Umywalka łazienkowa: 200-700 zł,
  • Miska ustępowa: 300-1000 zł,
  • Kabina prysznicowa (+ kratka ściekowa bądź odpływ liniowy): 800-2500 zł,
  • Wanna: 800-3000 zł,
  • Drzwi łazienkowe: 150-500 zł.

 

Koszt wykończenia ścian i podłogi

  • Farby lateksowe 15-30 zł za 1 l,
  • Terakota i glazura 30-200 zł za 1 m kw.,
  • Zaprawy do fugowania 10-50 zł za 1 kg,
  • Klej do płytek 3-10 zł za 1 kg,
  • Grunt do ścian 20 zł za 10 l.

 

Pozostałe koszty remontu – urządzenia łazienki

  • Oprawy oświetleniowe – 10-500 zł,
  • Grzejnik – 150-1500 zł,
  • Meble łazienkowe (półki, szafka pod zabudowę umywalki itd.) – 1000-3000 zł,
  • Baterie i inne akcesoria łazienkowe – 500-2000 zł.

 

Do pozostałych kosztów remontu łazienki należy dodać także rury odpływowe, zawory, gniazda elektryczne, a także aluminiowe stelaże, płyty gipsowo-kartonowe i inne  w zależności od potrzeb.

Shower designed in the bathroom20077986_l_Vabo_Arena11

Pamiętaj o kosztach obsługi ekipy remontowej!

Sam koszt materiałów budowlanych i elementów wyposażenia łazienki to na ogół 50-60% budżetu, jaki wygospodarowałeś na remont. Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z montażem miski ustępowej, wymianą glazury i instalacją kabiny prysznicowej, do rachunku dolicz kolejnych kilka tys. złotych na wynajem ekipy remontowej.

 

Swój kosztorys podziel na:

  1. roboty przygotowawcze (wyrównywanie ścian, skuwanie glazury, izolacja posadzki itd.),
  2. roboty malarskie (gruntowanie, malowanie ścian, gipsowanie),
  3. roboty kafelkarskie (glazura, terakota, fugowanie, cięcie płytek),
  4. roboty elektryczne (montaż oświetlenia łazienkowego, podwieszanego sufitu),
  5. roboty hydrauliczne (montaż urządzeń kabiny, umywalki, baterii),
  6. roboty wykończeniowe (montaż ościeżnicy drzwi i pozostałe) .

 

Szacunkowy koszt wykonania generalnego remontu łazienki o powierzchni 10,5 m kw. w oparciu o materiały, które kupiłeś we własnym zakresie to ok. 4000 do 7000 złotych w zależności od spodziewanego czasu realizacji oraz indywidualnej polityki cenowej firmy wykonawczej. Różnice w cenach wynikają przede wszystkim z lokalizacji na mapie Polski i tak np. wykonanie zabudowy pod wannę w regionie Szczecina to koszt rzędu 200-400 zł, ale już w Warszawie musiałbyś zapłacić nawet dwa razy tyle.

Przyjęliśmy, że generalny remont łazienki od skucia glazury i terakoty przez montaż wszystkich urządzeń sanitarnych i przygotowanie alternatywnego systemu oświetleniowego LED (dla strefy kąpieli) to ok. 4000-5000 złotych.

 

Ile kosztuje remont łazienki?

Za nasz remont łazienki o powierzchni 10,5 m kw. zapłacilibyśmy około 13-15 tys. złotych wliczając w to koszt obsługi ekipy remontowej. Gdybyśmy za modernizację wnętrza zabrali się sami, zamknęlibyśmy się w kwocie 8-9 tys. złotych.

————————
* W podanej przez nas kalkulacji przyjęliśmy uśrednione ceny produktów bez uwzględniania skrajnie ekskluzywnych i skrajnie budżetowych produktów (ceny mają charakter poglądowy).