Słuchawka prysznicowa czy deszczownica?

Kąpiel to coś więcej niż tylko codzienny rytuał i obowiązek – ma relaksować i sprawiać przyjemność. Dlatego tradycyjna słuchawka prysznicowa przestaje być wystarczającym elementem wyposażenia domowego natrysku. Chcemy zaznać odrobiny luksusu i w zaciszu własnej łazienki poczuć się jak w salonie SPA. Stąd coraz bardziej popularne są deszczownice prysznicowe, które często można znaleźć także w gotowych zestawach prysznicowych. Co warto nich wiedzieć?

 

Deszczownica prysznicowa – co i jak

Deszczownica to element wyposażenia prysznica, który rozprasza wodę, imitując padające z góry strumienie deszczu. Głowica zazwyczaj ma kształt okrągły lub kwadratowy.  Dobór jej wielkości jest uzależniony od rozmiaru kabiny – do niewielkiej poleca się deszczownicę o średnicy ok. 20 cm, w przypadku dużej przestrzeni prysznicowej możemy wybrać głowicę o średnicy 40, a nawet 60 cm.

Decydując się na deszczownicę, mamy do wyboru kilka wariantów. Najprostsze są wersje natynkowe – zestaw prysznicowy z deszczownicą (zwany też kolumną natryskową), gdzie deszczownica zamontowana jest na jednym drążku razem ze słuchawką i kranem lub specjalny panel prysznicowy, gdzie oprócz wymienionych elementów znajdziemy też dysze do hydromasażu. Nowoczesne panele z powodzeniem mogą pełnić funkcje ozdobne – na rynku odstępne są eleganckie chromowane modele, wykonane z dekoracyjnego szkła czy z materiału imitującego drewno.

Zarówno panele jak i zestawy prysznicowe na drążku stanowią dobry wybór w przypadku, gdy nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu łazienki, a zależy nam na zamontowaniu deszczownicy. Oba rozwiązania znajdą też zastosowanie zarówno pod prysznicem jak i w wannie. Chociaż deszczownica kojarzona jest głównie z natryskiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować ją także nad wanną. Trzeba jedynie pomyśleć o skutecznej osłonie, która uchroni łazienkę przed zachlapaniem – może to być zwykła zasłonka prysznicowa lub (bardziej estetyczny) parawan nawannowy.

wanna z deszczownicą

źródło: projektoskop.pl

Jeśli jednak nowoczesny wygląd prysznica i schowanie połączeń to dla nas priorytet, możemy zdecydować się na deszczownicę do montażu podtynkowego. To rozwiązanie zakłada ukrycie elementów montażowych w ścianie, dlatego decyzję o nim należy podjąć na etapie projektowania wnętrza bądź przy okazji remontu – zanim położona zostanie okładzina ścienna. Najbezpieczniejszym wyborem będą gotowe zestawy prysznicowe podtynkowe – wówczas wszystkie elementy (deszczownica, bateria, ramię ścienne, przyłącze) pochodzą od jednego producenta i mamy gwarancję, że będą do siebie pasowały.

Deszczownice znajdziemy też w gotowych kabinach prysznicowych z hydromasażem.

Deszczownica prysznicowa – zalety i wady

Deszczownica została stworzona po to, by dostarczać przyjemnych doznań podczas kąpieli i to jest jej największy walor. Delikatne strugi opływające nas z każdej strony imitują wodospad. Rozproszone strumienie wody relaksują i gwarantują subtelny masaż, który pozytywnie wpływa na naszą skórę i układ krążenia. Deszczownica pozwala zaznać podczas kąpieli odrobinę luksusu, czego nie dostarczą nam nawet najnowocześniejsze słuchawki prysznicowe. Również jej efektowny, nowoczesny wygląd  nadaje prysznicowi i całej łazience bardziej ekskluzywny charakter. Na rynku znajdziemy deszczownice w najróżniejszych stylach, dzięki czemu dopasujemy odpowiedni model do każdego wystroju.

deszczownica

źródło: lazienki-szydlowski.pl

Deszczownica to też rozwiązanie, które zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort osobie biorącej prysznic – znacznie wygodniej jest się kapać w pozycji stojącej, bez konieczności trzymania w ręku słuchawki.

Wbrew pozorom deszczownica nie spowoduje,  że koszty zużycia wody wzrosną. Wręcz przeciwnie – dzięki wewnętrznym perlatorom napowietrzającym wodę, możliwa jest jej oszczędność. Woda zmieszana jest z pęcherzykami powietrza przez co wydaje nam się, że płynie jej całe mnóstwo – tymczasem zużycie jest naprawdę niewielkie.

Oczywiście, da się wyszczególnić również wady deszczownic. Zarzuty dotyczą przede wszystkim funkcjonalności. Przede wszystkim pod tak szerokim strumieniem wody bardzo trudno jest nie zamoczyć głowy. Stanowi to problem głównie dla długowłosych pań, które nie wyobrażają sobie codziennego mycia głowy. Pod deszczownicą trudniej jest też umyć wybraną partię ciała.

O ile deszczownica dobrze sprawdzi się w przypadku osób starszych, którym łatwiej będzie utrzymać równowagę, mając wolne obie ręce, o tyle nie jest to dobre rozwiązanie dla dzieci. Maluchy, które często nie przepadają za kąpielą, mogą się całkiem zniechęcić do wody, gdy  wstawi się je pod strugę z deszczownicy.

Deszczownica utrudnia też czynności takie jak czyszczenie brodzika czy nabieranie wody do miski – w takich sytuacjach niezastąpiona jest słuchawka prysznicowa.

słuchawka prysznicowa

źródło: meblujemylazienke.pl

Wygląda na to, że najlepiej będzie połączyć oba rozwiązania – kupując panel lub zestaw prysznicowy z deszczownicą. W ten sposób zapewnimy sobie relaks i wyjątkowe doznania podczas kąpieli przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.