Styl Hampton – łazienka w klimacie letnich rezydencji

styl hampton

Styl Hampton to połączenie luksusu z klimatem nadmorskiego wybrzeża. Swoją nazwę zawdzięcza nadmorskiej miejscowości Hampton położonej na Long Island niedaleko Nowego Jorku. To właśnie tutaj Amerykanie budowali swoje letnie rezydencje nad brzegiem morza.

Wnętrza w stylu Hampton miały różnić się od eleganckich apartamentów w Nowym Jorku i zapewnić odrobinę spokoju i wytchnienia. Styl new Hampton jest niezwykle eklektyczny, we wnętrzach można dostrzec nowoczesną klasykę, wnętrza angielskie, rustykalne, tradycyjne oraz art deco. Łazienka w stylu hampton zasługuje na dużą uwagę, ponieważ jest to szczególne miejsce, gdzie można oddać się relaksowi i zanurzyć w błogiej ciszy.

Charakterystyka stylu Hampton

Wnętrza łączą w sobie elementy z różnych epok, które pozornie do siebie nie pasują. Mogą tu się tu znaleźć zarówno stare, jak i nowe meble w prostych formach. Ekskluzywny snobizm w łazienkach został nieco złagodzony, by stworzyć wyjątkowe ciepłe i przytulne aranżacje. Niezwykle ważne są elementy, które wprowadzają do wnętrza wakacyjny klimat, czyli meble łazienkowe z rattanu, białe drewniane okiennice (shuttersy), naturalne tkaniny i marynistyczne dodatki, takie jak kotwice, latarenki i muszelki.

Materiały w stylu Hampton

Charakterystyczne dla łazienek w stylu Hampton jest występowanie marmuru i kamieni naturalnych, które mogą tworzyć blat lub płytki naścienne. Płytki nie muszą być ułożone w tradycyjny sposób, ale przyjmować na przykład inny wzór, taki jak jodełka. Meble przybierają jasne kolory, najczęściej biele. Panele przednie szafek łazienkowych przyjmują raczej prostą formę, a gałki i uchwyty mogą być niklowane albo chromowane. Bardzo ważne jest również oświetlenie, zwykle są to kinkiety z jasnymi kloszami. Mogą być zamontowane po obu stronach lustra i na suficie, by dodatkowo rozświetlić wnętrze. Z kolei armatura łazienkowa jest zachowana w klasycznej stylistyce, przeważnie chromowana lub niklowana.

łazienka w stylu hampton

źródło: lazienkowy.pl

Kolory na pierwszym planie

Plaża jest zdecydowanie motywem przewodnim stylu Hampton, dlatego kolorystyka wnętrz jest inspirowana naturą. Charakterystyczne dla tego stylu są kolory pisaku i nieba. Dominuje więc beż, biel, niebieski, morski i granat. Bardzo często we wnętrzach znajdziemy wszelkie odcienie żółci, od bladej po intensywną żółć słoneczną. Ściany mogą pozostać białe, ale kolory mebli, tekstyliów i dodatków przywołują na myśl morską zatoczkę. Jako, że barwy są wprost zaczerpnięte z natury to może dominować również jasne drewno na ścianach, podłodze bądź sufitach. Taka kolorystyka i materiał przywołują na myśl wnętrze jachtu.

łazienka hampton z drewnem

źródło: lovingit.pl

Wzory i dodatki

Styl hamptons nie może istnieć bez wymyślnych wzorów. Pastelowe kolory mają być tłem dla lekkich wzorzystych tkanin i ozdób. Najczęściej możemy spotkać się z motywem krat, pasów i zygzaków, czy geometrycznych kształtów. Kolorowy może być również fotel postawiony w obszernej łazience, na którym można położyć ubrania i ręcznik kąpielowy. Wiklinowe czy rattanowe koszyki i szkatułki dodatkowo nadają swojskiego klimatu łazience. Luksusowy styl mogą podkreślać tkaniny takie jak jedwabie czy aksamity. Marynistyczne dodatki nie wchodzą w konflikt z elegancją wnętrza, wręcz przeciwnie, takie połączenie stylów wywołuje atmosferę komfortu, elegancji, odpoczynku i spokoju.