Sypialnia z łazienką, czyli intymność i komfort

sypialnia z łazienką

Sypialnia z łazienką wciąż stanowi rozwiązanie częściej spotykane w hotelach i apartamentach niż domach jednorodzinnych, jednak wiele wskazuje na to, że wkrótce takie proporcje ulegną zmianie. Ze względu na niedostatek czasu coraz częściej stawiamy na sprawne i wygodne rozwiązania, co przekłada się również na aranżację przestrzeni w naszych domach, a sypialnie z łazienką stanowią idealny przykład takiego zjawiska. W jakich okolicznościach sprawdzą się najlepiej? W jaki sposób zaprojektować i zaaranżować tego typu pomieszczenia? O tym wspominamy w dzisiejszym wpisie.

Jakie korzyści przynosi łazienka połączona z sypialnią?

Łazienka połączona z sypialnią wcale nie stanowi fanaberii i marnotrawienia przestrzeni, ponieważ funkcjonalność takiego pomieszczenia jest nieoceniona. Pierwszy argument za takim rozwiązaniem stanowi większa intymność. W domach jednorodzinnych z tej dodatkowej łazienki korzystać będą osoby śpiące w sypialni. Dzięki temu zachowają znacznie wyższy poziom prywatności, a jednocześnie wykonując czynności higieniczne nie będą zakłócać spokoju i snu pozostałych domowników, na przykład małych dzieci, które zasypiają dość wcześnie, a dźwięki dobiegające z łazienki mogłyby je obudzić.

sypialnia z łazienką

źródło: e-lazienki.pl

Jednak sypialnie z łazienką to przede wszystkim wygoda. Poranne wstawanie z łóżka jest znacznie przyjemniejsze, gdy pierwsze po przebudzeniu czynności higieniczne możemy wykonać po kilku krokach, bez konieczności pokonywania korytarza lub schodów. To samo dotyczy wieczornej higieny i ewentualnych nocnych wizyt w toalecie. Jeszcze bardziej kompleksowym rozwiązaniem jest sypialnia z łazienką i garderobą. Wówczas nasz nocny azyl opuszczamy dopiero na śniadanie, wykąpani, ubrani i gotowi do podjęcia codziennych wyzwań. Warto nadmienić, że w przypadku pary, wspólna łazienka z sypialnią oznacza więcej czasu spędzonego razem.

sypialnia z łazienką i garderobą

źródło: domzpomyslem.pl

Sypialnia z łazienką i garderobą – projekt domu ma kluczowe znaczenie

Kluczowe znaczenie dla aranżacji i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń ma projekt domu. Sypialnia z łazienką i garderobą, jeśli decydujemy się na to wygodne rozwiązanie, powinna zostać zatem uwzględniona już podczas prac koncepcyjnych na desce kreślarskiej. Kluczowe znaczenie ma przecież przestrzeń i jeśli nie będziemy myśleć pragmatycznie, nasz pomieszczenie może okazać się zbyt ciasne. A przecież chodzi nam poza prywatnością przede wszystkim o komfort, którego zachowanie wymaga dodatkowego metrażu.

Jakich prac koncepcyjnych wymaga dodatkowo znajdująca się w naszym domu lub mieszkaniu sypialnia z łazienką i garderobą? Projekt, w zasadzie dla trzech autonomicznych powierzchni, powinien uwzględnić sposób doprowadzenia do sypialni instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ważnym aspektem będzie również skuteczna wentylacja części łazienkowej, w której może zbierać się wilgoć. Tej chcielibyśmy przecież zdecydowanie uniknąć w pomieszczeniu, gdzie znajduje się nasze łóżko. Ponadto, sypialnia z łazienką w domu lub mieszkaniu to rozwiązanie skuteczne wyłącznie, gdy dysponujemy oddzielną łazienką dla pozostałych domowników.

Aranżacja sypialni z łazienką

Nie istnieje jednolita reguła, której dokonuje się wykończenia i wystroju łazienki z sypialnią i garderobą. Tutaj wszystko zależy od naszej fantazji i gustu, a w celu znalezienia ciekawych inspiracji zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami opublikowanymi na naszym blogu. Łazienka i garderoba mogą stanowić autonomiczne wobec sypialni części, jednak dość popularne jest stawianie na jednolitą stylizację. Wówczas poszczególne części możemy od siebie oddzielić na przykład przy pomocy rozsuwanych drzwi. Stylowa sypialnia z łazienką na poddaszu, przestronny salon kąpielowy o dwa kroki od łóżka, prywatny salon spa – jeśli dysponujemy odpowiednim metrażem, możliwości są ogromne!