Tapeta do łazienki? Czemu nie!

łazienka tapeta

Płytki ceramiczne, gresowe czy mozaika to obecnie najbardziej popularne materiały wykończeniowe do łazienki. Rozwijająca się technika pozwoliła dodać nieco więcej innowacyjności i kreatywności, tworząc tapety idealnie przystosowane do pomieszczeń narażonych na wilgoć i zmiany temperatury.

Tapety przestały gościć jedynie w salonach, zaś w przestrzeni łazienkowej wciąż odnajdują się bardzo dobrze. Oferta sklepów z wyposażeniem jest bardzo bogata pod kątem kolorów i wzorów, dlatego łatwo znaleźć tapety do łazienek, które będą pasować do jej stylu i charakteru. Zatem jakie tapety łazienkowe wybrać, by wnętrze przyciągało elegancją, klasyką czy nowoczesnością?

 

Ogromny wybór kolorystyczny

Tapeta wodoszczelna do łazienki doczekała się najróżniejszych wzorów, jest z pewnością bardzo oryginalnym dodatkiem. Można wykorzystać ją jako podstawowy element wykończenia ścian, jak również akcent dekoracyjny na mniejszej powierzchni. Należy pamiętać, że łazienka z fototapetą jest sama w sobie bardzo kolorowa i ozdobna, a natłok barw może stworzyć wrażenie chaosu. W przypadku niewielkich łazienek warto zachować minimalizm kolorystyczny przy doborze pozostałych elementów dekoracyjnych.

łazienka fototapeta

źródło: pixersize.com

Jeżeli chcielibyśmy co jakiś czas zmieniać aranżację łazienki to dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tapety w ramce za szkłem. Zdjęcia i pomysły można wtedy czerpać z banku zdjęć i samodzielnie testować różne warianty. Daje to ogromną przewagę nad tradycyjnym wykończeniem ścian, takim jak ceramika albo gres, których tak często nie wymieniamy.

Zwłaszcza w przypadku aranżacji małych pomieszczeń, tego typu wystrój ścian będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem, bowiem fototapety do łazienek optycznie powiększają wnętrze. Jeżeli zdecydujemy się na realistyczny bądź skomplikowany motyw, warto postawić na niskie natężenie barw, by tapeta nie sprawiała przytłaczającego wrażenia. Natomiast w przypadku prostych wzorów, możemy szaleć kolorystycznie.

Jeżeli jesteśmy miłośnikami odważnych aranżacji to dobrym pomysłem będzie zastosowanie fototapety 3D do łazienki. Takie rozwiązanie nie tylko sprawdza się w przypadku nowoczesnych aranżacji. W pomieszczeniach gdzie gości styl klasyczny również możemy wykorzystać efekt trójwymiarowy, który nada charakteru wnętrzu i tzw. „pazura”. Ściany będą ozdobą samą w sobie, jeżeli będzie w niej gościć fototapeta. Łazienka z pewnością zyska na oryginalności i kreatywności dzięki tapetom 3D.

łazienka fototapeta 3D

źródło: demur.pl

Rodzaje tapet w łazience

W łazience zdecydowanie nie sprawdzają się tradycyjne papierowe tapety, takie, które możemy wykorzystać do salonu. Tapeta w łazience musi być pokryta specjalną powłoką odporną na wilgoć, która umożliwi nam bezproblemowe czyszczenie. Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów tapet do łazienki.

Chyba najbardziej popularne są tapety winylowe, które są wyjątkowo odporne na wilgoć, właśnie dzięki powłoce winylowej. Charakteryzują się gładką i błyszczącą powierzchnią, jednak tego typu tapeta do łazienki wymaga idealnie równych ścian. Z kolei spieniona tapeta ze względu na większą grubość bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku nierównych ścian.

tapeta-w-lazience

źródło: dom.pl

Kolejny rodzaj tapet jest stworzony z włókna szklanego. Są również wodoodporne, jednak mają jeden podstawowy minus. Mianowicie trudno usunąć je ze ścian, dlatego należy dobrze przemyśleć ich wykorzystanie i aranżację. Jednak tapetę z włókna szklanego można pomalować specjalną wodoodporną farbą.

Raufazy to tapety stworzone dla osób, które pragną często dokonywać zmian w aranżacji łazienki, ponieważ można wielokrotnie malować je farbami. Składa się z dwóch albo trzech warstw papieru, pomiędzy którymi są drewniane wiórki. Zazwyczaj reufaza jest dostępna w białym kolorze, alby każda następna warstwa farby mogła ją bez problemu pokryć.

Fototapeta do łazienki, tapeta winylowa, z włókna szklanego czy reufazy to doskonałe rozwiązania dla osób, które chcą uzyskać oryginalny i kreatywny efekt w łazience.