Wnęka w łazience – jak ją wykorzystać?

wnęka w łazience

Mogłoby się wydawać, że zagospodarowanie wnęki w łazience stanowi nie lada wyzwanie, jednak w rzeczywistości może być pretekstem do ciekawej aranżacji wnętrza. Wykorzystane z głową stają się atutem. Zabudowa wnęk w łazience jest również praktycznym pomysłem, mogą idealnie spełniać funkcję szafek na drobiazgi, kosmetyki, czy zapas papieru toaletowego. Jak jeszcze można wykorzystać wnękę łazienkową, by stworzyć miejsce bardzo funkcjonalne i dekoracyjne?

Wnęki łazienkowe – prysznic czy wanna?

Dzięki naszej kreatywności i rozwojowi branży architektonicznej możemy stworzyć z dodatkowego wgłębienia w ścianie idealne miejsce na potrzebne rzeczy albo… prysznic. Jeżeli wnęka jest wystarczająco duża dobrym pomysłem jest przekształcenie jej w kabinę prysznicową. Zabudowa wnęki w łazience nie powinna sprawić dużo kłopotu. Na rynku jest coraz większy wybór wymiarów, kształtów, a także kolorów ceramiki, które to optycznie mogą powiększyć małą łazienkę.

Podobnie jak wnęka prysznicowa, wanna również może znaleźć tam swoje miejsce. A idealnym wykorzystaniem dodatkowego miejsca w łazience jest połączenie prysznica z wanną, która to po obu stronach będzie zakryta i umożliwi również branie szybkiego prysznica. Obecnie wybór drzwi prysznicowych albo parawanu jest tak duży, że z pewnością otrzymamy interesujący element kompozycji w naszym wnętrzu. W przypadku osób niepełnosprawnych lub dla własnej wygody warto postawić na kabinę prysznicową walk-in, o której pisaliśmy w innym artykule.

wnęka prysznicowa

źródło: eioba.org

Wnęki szyte na miarę

Przeważnie wnęki łazienkowe są efektem zabudowy sanitariatów, jednak ich duża popularność sprawiła, że specjalnie tworzy się wgłębienia w ścianach by wprowadzić dodatkowe urozmaicenie i sprawić, że łazienka będzie jeszcze bardziej funkcjonalna. Wnęka nad sedesem i bidetem z powodzeniem może stanowić miejsce na rośliny, które ożywią pomieszczenie, a także ozdobne wiklinowe koszyczki na drobiazgi. Wnęka nad wanną będzie idealnym miejscem na postawienie świec, muszli bądź małych wazonów, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

wnęka łazienkowa pralka

źródło: lazienka.pl

Na co dzień ukryta, na czas prania dostępna – takie rozwiązanie daje zabudowa pralki z drzwiczkami. Przeważnie, aby umieścić pralkę we wnęce, trzeba ją zaprojektować i wykonać, przeznaczając około 1 metra kwadratowego powierzchni łazienki. Jeszcze innym pomysłem na wykorzystanie wnęki jest zabudowa szafki łazienkowej. Chowając w niej suszarkę, niektóre kosmetyki, preparaty do czyszczenia uzyskamy efekt ładu i porządku. Duża liczba półek w łazience jest na wagę złota, jednak czasami lepiej, aby były one zamknięte. Natomiast drobiazgi dekoracyjne można postawić na otwartych półkach lub blatach.

Niestandardowe pomysły na wykorzystanie wnęki w łazience

Zabudowa wnęki łazienkowej może pełnić różne funkcje, także dekoracyjną. Zamiast drzwiczek można przymocować szklaną taflę, przeznaczoną na roślinę ozdobną. Długa wnęka nad sedesem może zostać podświetlona halogenami o dowolnym kolorze światła. Przykładowo łazience w odcieniach szarości, różowy bądź czerwony akcent świetlny doda wyrazistości.

We wnęce mogą stać sztuczne kwiaty lub szklane drobiazgi odbijające światło. Łazienka z wnęką prysznicową zostanie optycznie powiększona, jeżeli wkleimy taflę lustra. Jest to rozwiązanie rzadziej spotykane, ale bardzo efektowne. Dobrym pomysłem jest również zapożyczenie z kuchni wygodnego rozwiązania, jaki są szafki typu cargo z półkami lub koszami. Wysuwaną szafkę można usytuować w ścianie nad sedesem.