Wykończenie łazienki krok po kroku

wykończenie łazienki

Łazienka już dawno przestała posiadać funkcję jedynie do czynności higienicznych. Jest to pomieszczenie, które daje odpoczynek po całym dniu pracy, więc musimy czuć się w niej swobodnie i komfortowo. Wykonanie łazienki nie jest prostym zadaniem, wymaga połączenia wielu elementów, zarówno budowlanych, jak i estetycznych. Czasami nie możemy się zdecydować na dany styl wykończenia łazienki. Zdjęcia, jako inspiracja zdecydowanie nam w tym pomogą. Czy jest możliwe tanie wykończenie łazienki, biorąc pod uwagę powyższe aspekty? Jaki jest koszt urządzenia łazienki?

Po pierwsze dobry projekt

Zastanawiając się nad urządzeniem łazienki, każdy z nas ma wyobrażenie tej idealnej – jedni marzą o fototapecie na całą ścianę, inni o wolnostojącej wannie. Jednak swoje wyobrażenia trzeba skonfrontować z rzeczywistością, dostosować projekt do wielkości łazienki, jej kształtu i możliwości aranżacyjnych. Należy się zastanowić jakie elementy będą się w niej znajdować, podstawowymi są oczywiście umywalka, WC, grzejnik, wanna lub kabina prysznicowa. Jeżeli wielkość łazienki nam na to pozwala można wstawić bidet, pralkę oraz zamontować duże, funkcjonalne półki. Warto rozrysować plan łazienki. Wykończenie łazienki na poddaszu jest zadaniem o wiele trudniejszym. Na planach domu lub mieszkania zaznaczona jest zwykle granica wysokości 190 cm, wówczas wiemy, w którym miejscu możemy stanąć i jak zaplanować rozmieszczenie poszczególnych urządzeń pod skosami.

łazienka projekt

źródło: trojmiasto.pl

Podłoga – wybór materiału

Wykończenie łazienek zawsze wiąże się z wyborem odpowiednich materiałów, które nie tylko powinny ładnie wyglądać, ale także cechować się dużą odpornością i trwałością. Duża wilgotność w łazience sprawia, że nie każdy materiał wykończeniowy się w niej sprawdzi. Najczęściej wybieramy płytki, posadzkę betonową, posadzkę żywiczną, korek oraz drewno. Te materiały są polecane do wilgotnych pomieszczeń odpornych na wyższą temperaturę. Jeżeli zdecydujemy się np. na wyłożenie paneli lub kafelek warto wzmocnić podłogę przed zalaniem za pomocą środka hydroizolacyjnego. Wykończenie płytek będą stanowić listwy, które nie tylko będą oprawą, ale również będą pełnić funkcję ochronną.

Malowanie ścian

W przypadku starszego mieszkania należy dokonać gruntowania ścian, które ujednolici powierzchnię i zapewni odpowiednią przyczepność farby. Zużycie łazienki często można poznać po zabrudzeniach na ścianie, dlatego w miejscach najczęściej użytkowanych warto nałożyć specjalistyczne farby lateksowe. Dzięki nim można w prosty sposób wyczyścić ścianę wodą z detergentem. Malowanie zaczynamy od sufitów, następnie nakładamy pierwszą warstwę farby na ściany. Drugie malowanie musi być bardzo staranne, ponieważ od tego zależy końcowy efekt. Należy oczywiście zabezpieczyć podłogę, blaty czy parapety. Niezbędna będzie taśma malarska, różnego rodzaju pędzle i wałki przeznaczone do konkretnych miejsc. Koszt wykończenia łazienki biorąc pod uwagę tylko ściany i sufity zależy od wykorzystanego materiału. Wykończenie małej łazienki będzie oczywiście tańsze. Pełny kosztorys jest przedstawiony poniżej.

Montaż armatury

Wykończenie łazienki krok po kroku oczywiście nie może obejść się bez kolejnego etapu, jakim jest zamontowanie armatury. Powinna być niezawodna w użytkowaniu i ładnie prezentować się przez długie lata. Wybierając armaturę łazienkową bardzo ważny jest sposób montażu, który powinien być dopasowany do rodzaju wanny, prysznica czy umywalki. Wygląd nie zawsze idzie w parze z jakością, dlatego podczas wyboru powinniśmy zasięgnąć porady fachowca.

bateria stojąca umywalka

źródło: shmbk.pl

Najczęściej wybieranym rodzajem są baterie stojące. Warto wybrać model z jednym uchwytem, który zapewni oszczędność wody. Baterie ścienne sprawdzą się nad wanną i pod prysznicem. Jednak jeżeli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie, to trzeba zamontować je jeszcze przed wykończeniem ścian. Podobna sytuacja ma miejsce jeżeli wybierzemy armaturę podtynkową, na ścianie widoczna jest tylko dźwignia wraz z ozdobnym przełącznikiem. Koszt robocizny łazienki wydaje się najmniejszy, jeżeli zdecydujemy się na luksusowe i eleganckie wykończenie.

Wyposażenie łazienki – dekoracje

Wykończone łazienki muszą zawierać również elementy dekoracyjne, które nadadzą jej pożądanego efektu. Ostatnim etapem jest montaż oświetlenia, luster, zakup mebli i pralki. Ważne, żeby nie zajmowały dużo miejsca, ponieważ w łazience zwykle potrzebujemy więcej przestrzeni, by była w pełni komfortowa. Koszt zrobienia łazienki w sposób kompleksowy jest zależny również od elementów dekoracyjnych i trzeba je wziąć pod uwagę w całościowym kosztorysie, żeby zmieścić się w planowanej kwocie.

dekoracje łazienkowe

źródło: amazonaws.com

Podsumowanie i koszty

Ile kosztuje wykończenie łazienki? Cena remontu łazienki, o którym pisaliśmy tutaj, będzie różnić się od wykończenia w stanie deweloperskim. Przeważnie remont pochłania więcej czasu i pieniędzy ze względu na skuwanie ścian, zrywanie podłóg, czy zmianę położenia określonych sprzętów. Koszty zależne są od powierzchni łazienki i wybranych materiałów. Najczęściej wykorzystywane płytki ceramiczne można kupić w promocji za 15-20 zł za m2. Średnia półka cenowa to wydatek rzędu 30-45 zł za m2. Kierując się uśrednioną ceną (30 zł/m2) za dużą łazienkę 15 m2 zapłacimy 450 zł. Do tego dochodzą koszty kleju do płytek i fugi. Wykończenie łazienki (w takim mieście jak Warszawa), to również wyższy koszt niż w innych miastach wykwalifikowanego fachowca, który pracując na własny rachunek bierze ok. 40-50 zł/m2. Łączny koszt wyniesie ponad 1200 zł w zależności od wyboru materiału.

Wykończenie łazienki – cennik

A ile kosztuje wykończenie łazienki 5m2? Taka powierzchnia przyniesie oczywiście niższe koszty ze względu na mniejszą ilość materiału oraz ograniczoną możliwość wstawienia sprzętów i mebli. W tym przypadku nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie prysznica i wanny, bidetu, czy dwóch umywalek. Wykończenie łazienki należy policzyć indywidualnie wedle preferencji oraz kosztu wynajmu fachowca. Oczywiście można również samemu uporać się z wykończeniem, by zaoszczędzić na robociźnie. Całościowy koszt może wynieść 5 tys. zł, ale też 20 tys. zł.