Wyposażenie łazienek – funkcjonalne rozwiązania

Łazienka to miejsce, w którym pomysły aranżacyjne powinny iść w parze z wysoką funkcjonalnością oraz wygodą korzystania. Urządzając nasze pomieszczenie kąpielowe, powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze to, aby wszystko było w zasięgu ręki. Pamiętajmy jednak, że poza toaletą, umywalką i wanną lub prysznicem musimy znaleźć także miejsce na różnego rodzaju akcesoria łazienkowe. Warto zatem pokusić się o kilka niestandardowych rozwiązań.

Urządzenie łazienki o dużej powierzchni jest stosunkowo proste. Kreatywne rozwiązania powstają, więc najczęściej w małych łazienkach. O tym jak zaaranżować łazienkę o małej powierzchni przeczytasz we wpisie Mała łazienka – jak ją urządzić? Dziś dowiesz się o najbardziej funkcjonalnych rozwiązaniach, dzięki którym użytkowanie łazienki stanie się komfortowe.

Powierzchnia funkcjonalna

Wygoda korzystania z łazienki opiera się w głównej mierze na powierzchni funkcjonalnej, czyli wolnych przestrzeniach przed poszczególnymi urządzeniami. Warto pamiętać, że mogą one na siebie zachodzić – ważne jednak, aby minimalne wielkości wynosiły odpowiednio:

  • przed wanną – ok. 70×100 cm
  • przed kabiną prysznicową – ok. 80×90 cm
  • przed umywalką – ok. 70×100 cm
  • przed miską ustępową – ok. 80×60 cm
  • przed bidetem – ok. 60×100 cm

 

rzut z góry

Źródło: blog.oleole.pl

Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których korzystanie z urządzeń sanitarnych będzie mało komfortowe, a nawet niebezpieczne. Musimy również zwrócić uwagę na to, aby armatura łazienkowa znajdowała się w odpowiedniej odległości od siebie – minimalna wolna przestrzeń pomiędzy urządzeniami musi wynosić 20-30 cm. Wyjątkiem jest sąsiedztwo umywalki i wanny – w tym przypadku ich krawędzie mogą się pokrywać, a nawet delikatnie na siebie zachodzić. Sprawi to, że zarówno kąpiel, jak i szybkie korzystanie z umywalki będzie bardzo wygodne.

Wyposażenie łazienki – szafki i półki

Urządzając funkcjonalną i wygodną przestrzeń kąpielową, musimy pamiętać również o meblach i miejscach na akcesoria do łazienki. Najlepiej sprawdzą się sprytne szafki i półki, dzięki którym zaoszczędzimy sporo miejsca i w których schowamy wszystkie niezbędne kosmetyki, przybory toaletowe, ręczniki czy środki czystości. Dobrze dobrane meble nie tylko dyskretnie pomieszczą nasze akcesoria, ale będą także pełnić funkcję estetyczną.

0_18d9455ca923e295766a0b413bcc10fa

Źródło: e-lazienki.pl

Wnęki łazienkowe

Najbardziej funkcjonalne są półki we wnękach. Nie zabierają miejsca i pozwalają na wygodne przechowywanie różnych przedmiotów. Możemy także zastosować w nich ciekawe efekty oświetleniowe, które staną się prawdziwą ozdobą naszej łazienki. Odpowiednio duże wnęki mogą nawet pomieścić pralkę czy kosz na bieliznę.

Nietypowe rozwiązania

Ciekawym i nowatorskim pomysłem są schowki w obudowie wanny, która zyskuje dzięki nim funkcjonalność mebla. Podobnie rzadko spotykanym, ale komfortowym rozwiązaniem są grzejniki pełniące jednocześnie funkcję półek. Stanowią idealne miejsce do przechowywania ręczników lub łazienkowych drobiazgów.

 

pl_schowki_smart_big

Źródło: esmag.ru

Półki w kabinie prysznicowej, nad wanną i pod umywalką

Sprytne półki zamontujemy również w kabinie prysznicowej lub nad wanną. Dzięki nim będziemy mogli swobodnie sięgać po kosmetyki czy szlafrok bez konieczności wychodzenia z kąpieli. Z kolei bardziej standardowym rozwiązaniem są szafki montowane pod umywalkami, które spotkamy w większości łazienek. Decydując się na taką opcję, musimy jedynie pamiętać o tym, aby szafka była zrobiona z materiału odpornego na wilgoć.

 

Funkcjonalna łazienka nie musi być droga – wystarczy kilka prostych rozwiązań, aby stworzyć wygodną i naprawdę komfortową przestrzeń. Dobrze dobrana armatura łazienkowa, zachowanie odpowiednich odstępów między poszczególnymi urządzeniami oraz sprytne szafki powinny stanowić punkt wyjścia w projektowaniu naszego pokoju kąpielowego, niezależnie od jego wielkości. Sklepy oferują obecnie szeroki wybór niezbędnego sprzętu, dzięki któremu wyposażenie łazienek nie stanowi już większego problemu.