Zestaw prysznicowy podtynkowy a natynkowy – który wybrać?

zestaw prysznicowy

W przypadku wszelkich prac instalacyjnych, również przy wyborze rodzaju zestawu natryskowego do łazienki, warto planować konkretne rozwiązania odpowiednio wcześniej. Jednak przy wyborze baterii łazienkowych często pojawia się dylemat dotyczący zalet i wad baterii prysznicowej natynkowej i podtynkowej. Wiele osób zastanawia się czy warto wybrać bardziej minimalistyczną wersję z instalacją schowaną pod tynkiem, czyli tradycyjny zestaw natryskowy podtynkowy, czy zestaw natynkowy z bezproblemowym montażem. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety.

Zestawy podtynkowe prysznicowe, czyli elementy ukryte w ścianie zyskują coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego – duża estetyka i wygoda to podstawowe argumenty przemawiające za tym, by stosować w łazienkach systemy podtynkowe. Jest to rozwiązanie najchętniej wybierane przez osoby prywatne urządzające własne mieszkanie, projektantów wnętrz, jak i inwestorów. Jednak to nie jedyne zalety – podtynkowy zestaw prysznicowy doskonale sprawdza się w małych wnętrzach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Użyteczność i właściwy dobór elementów to podstawowe zasady aranżacji łazienki. Jednak mały metraż z łatwością możemy zrekompensować elegancją i nowoczesnością. Montując przykładowo designerskie deszczownice podtynkowe uzyskamy piękny efekt, przy wykorzystaniu małego fragmentu ściany.

zestaw prysznicowy podtynkowy

Źródło: lazienka-rea.com.pl

W przypadku wyboru klasycznego zestawu montowanego na ścianie, jakim jest zestaw prysznicowy natynkowy również możemy uzyskać bardzo dobry i estetyczny efekt. Dodatkowo części, które są widoczne na zewnątrz oferowane są obecnie w rozmaitych kształtach i wzorach, więc jeżeli znudzi nam się wygląd prysznica, z łatwością możemy wymienić element natynkowy.

zestaw prysznicowy natynkowy

Źródło: lazienkowe24.pl

Prysznic podtynkowy jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem dla wielbicieli minimalizmu. Na zewnątrz jest widoczna tylko dźwignia, wylewka oraz ozdobna maskownica, natomiast mechanizm sterujący wypływem wody znajduje się w ścianie.  Zestawy prysznicowe podtynkowe, ze względu na swoją specyfikę nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Połączenia schowane pod tynkiem w sposób ograniczony eksponowane są na oddziaływanie wilgoci, a także znacząco ułatwiają utrzymanie czystości. Prysznic podtynkowy o bardziej skomplikowanych kształtach pozostaje niewidoczny, ale jeżeli montujemy zestaw podtynkowy prysznicowy konieczny jest odpowiedni dobór jego elementów. Późniejsze utrudnienia w dostępie do części wbudowanych w ścianę, determinuje konieczność wyboru modeli trwałych, a przede wszystkim niezawodnych.

Mankamentem zestawu podtynkowego jest to, że są rozwiązaniem droższym i bardziej pracochłonnym niż zastosowanie rozwiązań standardowych. Zestawy prysznicowe natynkowe są zdecydowanie łatwiejsze w montażu oraz stosunkowo tańsze. Każda naprawa baterii podtynkowych będzie dość kosztowna, dlatego warto wybrać elementy wysokiej jakości, o dużej trwałości i niezawodności. Baterię w tym przypadku należy wybrać stosunkowo wcześniej, a zamontować jeszcze przed położeniem płytek. W przypadku chęci zmiany albo naprawy zestawu prysznicowego, bateria podtynkowa prysznicowa wymaga skucia fragmentu glazury.  Zestawy prysznicowe natynkowe są znaczenie wygodniejszym rozwiązaniem. Jeżeli chcemy wykorzystać wcześniej zamontowaną armaturę prysznicową, wystarczy po zdjęciu starego drążka z słuchawką zamontować nowy element ścienny.

Bardziej pracochłonnym rozwiązaniem jest często wybierana, deszczownica podtynkowa, w przypadku której należy zamontować specjalną baterię w postaci modułu. Cały korpus baterii schowany jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są pokrętła oraz dźwignia. Tym sposobem możemy uzyskać bardzo elegancki i nowoczesny efekt.

bateria podtynkowa

Źródło: lazienki-online.pl

Wybierając zestaw prysznicowy najczęściej kierujemy się względami finansowymi, jak i efektem wizualnym. W obu przypadkach mamy ogromy wybór baterii, co gwarantuje, że w przypadku zestawu podtynkowego, jaki i natynkowego każdy znajdzie coś dla siebie. Baterie prysznicowe podtynkowe są zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że w większości przypadków sprzedawane są oddzielnie, a serwisowanie wiąże się ze skuciem płytek. Prysznic podtynkowy zdecydowanie przypadnie do gustu fanom minimalizmu, jak i osobom posiadającym małe łazienki. Wybierając klasyczny zestaw natynkowy zdecydowanie unikniemy problemów związanych ze skomplikowanym montażem jak i ewentualną naprawą. Świetnie sprawdza się w przypadku dużych łazienek, gdzie nie musimy walczyć o każdy centymetr przestrzeni. Przy wyborze odpowiedniego modelu, możemy uzyskać bardzo elegancki efekt oraz komfort kąpieli.